خطای پایگاه‌دادهٔ وردپرس : [Can't find record in 'wp_options']
SELECT option_value FROM wp_options WHERE option_name = '_transient_doing_cron' LIMIT 1

خطای پایگاه‌دادهٔ وردپرس : [Duplicate entry '_transient_doing_cron' for key 'option_name']
INSERT INTO `wp_options` (`option_name`, `option_value`, `autoload`) VALUES ('_transient_doing_cron', '1624336442.3009459972381591796875', 'yes') ON DUPLICATE KEY UPDATE `option_name` = VALUES(`option_name`), `option_value` = VALUES(`option_value`), `autoload` = VALUES(`autoload`)

پایگاه جامع اطلاع رسانی کم کاری تیروئید https://kamkarii.ir ارائه مقالات بروز علمی پیرامون کم کاری تیروئید, هاشیموتو، خودایمنی و نکات مربوط به بهبود کیفیت زندگی Sat, 28 Nov 2020 17:18:27 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.6.4 گلوتاتیون و کرونا https://kamkarii.ir/%da%af%d9%84%d9%88%d8%aa%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%88%d9%86-%d9%88-%da%a9%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%a7/ https://kamkarii.ir/%da%af%d9%84%d9%88%d8%aa%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%88%d9%86-%d9%88-%da%a9%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%a7/#respond Sat, 28 Nov 2020 17:11:54 +0000 http://kamkarii.ir/?p=729

گلوتاتیون و ویروس کرونا

بیماری همه گیر ناشی از ویروس کرونا در سراسر جهان  بر اساس فاکتورهایی مانند بیماری های زمینه ای، سن، دیابت، فشار خون و … رفتار متفاوتی از خود نشان می دهد…

این ویروس می تواند باعث ایجاد طوفانی از سایتوکین های کشنده (موادی که از سلول های سیستم ایمنی بدن ترشح می شوند) شود و در نهایت به دلیل ایجاد “سندروم دیسترس حاد تنفسی” موجب مرگ بیمار شود.

(دیسترس حاد تنفسی زمانی ایجاد می شود که کیسه های هوایی داخل ریه از مایع پر شده و دیگر اکسیژن کافی به خون نمی رسد.)

در مقابل در بسیاری از افراد علایم کرونا بسیار خفیف است و حتی ممکن است کاملا بدون علامت باشد.

پدیده ای که به صورت مشترک در غالب مبتلایان به این بیماری دیده میشود، ایجاد اختلال در فرایند “هموستاز ردوکس” است (فرایندی که در ان بدن به خنثی کردن اکسیدان ها و اکسیژن فعال می پردازد ). در پی این اختلال، اکسیژن فعال (ROS)  در سلول و بافت ها تجمع می یابد.

این امر باعث اسیب سلولی ( در نهایت مرگ سلول) والتهاب شدید بافت ها می شود.

بطور کلی در اثر متابولیسم و فعالیت معمول سلول ها، مقداری اکسیژن فعال و سایر اکسیدن ها تولید می شود، اما سلول از طرق مختلف انها را خنثی می کند تا اسیب نبیند.

 اما در برخی شرایط التهابی مثل عفونت ها یا مثلا بیماری های خود ایمن، سطح مخرب گونه های فعال اکسیژن افزایش می یابد.

بدن ما برای خنثی کردن اکسیژن فعال (ROS) از یک انتی اکسیدان  مهم کمک می گیرد به نام ” گلوتاتیون ”  که قوی ترین انتی اکسیدان موجود در بدن است.

 گلوتاتیون با خنثی کردن اکسیژن فعال از اسیب و مرگ سلول ها جلوگیری می کند.

براساس تحقیقات انجام گرفته گلوتاتیون می تواند مکانیسم های ایجاد کننده التهاب کشنده  در بیماری کویید 19 را متعادل کند. بنابراین افزایش سطح گلوتاتیون بدن می تواند از شدت بیماری کرونا بکاهد و سطح التهاب بدن را کاهش دهد.

متن بالا ترجمه ساده شده از مقاله ای است که توسط  سازمان بهداشت جهانی (WHO)   منتشر شده… سعی کردم تا حد امکان مفاهیم  به صورت ساده  ارائه شوند…

https://pesquisa.bvsalud.org/global-literature-on-novel-coronavirus-2019-ncov/resource/en/covidwho-401389

علاوه بر ان طبق گفته دکتر ایزابلا ونتز محقق هاشیموتو یکی از علت های بالا رفتن انتی بادی TPO کاهش سطح گلوتاتیون درغده تیروئید است…

در طی فرایند تبدیل شدن ید مصرفی به ید فعال در تیروئید (جهت تولید T4و T3) ماده ای به نام “پراکسید هیدروژن” تولید می شود که به سلول های تیروئید اسیب می رساند، گلوتاتیون در غده تیروئید ان را خنثی کرده و جلوی اسیب ان را می گیرد.

در صورتی که سطح گلوتاتیون  پایین باشد، تجمع “پراکسید هیدروژن” باعث فعال شدن سیستم ایمنی و افزایش انتی بادی TPO می شود.

بنابراین یکی از راه های کاهش انتی بادی تی پی او، افزایش سطح گلوتاتیون است.  مبحث این مکانیسم  طولانی است و در صورت تمایل دوستان در پست های اتی توضح مفصل خواهم داد…

یکی از درمان های اصلی هاشیموتو توسط محققین برجسته این حوزه نیز، افزایش سطح گلوتاتیون بدن است…

اما چطور سطح گلوتاتیون بدن را افزایش دهیم؟

گلوتاتیون به صورت مکمل در داروخانه ها (غیر از ایران) موجود است اما جذب ان از طریق گوارش ضعیف است، در اروپا و امریکا فرم تزریقی ان وجود دارد که برخی ثروتمندان و هنرپیشه ها برای جوانسازی یا افزایش طول عمر از ان استفاده می کنند. همچنین فرم دیگری از ان به صورت کرم لیپوموزال وجود دارد که توسط تکنولوژی خاصی از طریق مالیدن کرم ان روی کف پا جذب خون می شود. این شکل از گلوتاتیون ارزان تر است ولی باز در ایران در دسترس نیست…

(البته روی برخی از کرم های ارایشی نوشته شده حاوی گلوتاتیون، با این کرم اشتباه گرفته نشود، به خاطر خاصیت گلوتاتیون جهت پاکسازی وروشن کنندگی پوست، برخی از شرکت های داروسازی داخل کرم های خود از ان استفاده می کنند ولی فقط در سطح  پوست عمل میکند و داخل بدن نمی شود…)

بنابراین برای افزایش سطح گلوتاتیون بدن در ایران فعلا چاره ای نداریم که با افزایش پیش سازهای ان سطح ان را بالا ببریم…

به این معنی که با مصرف مواد مغذی خاص سعی کنیم اجزای تشیکل دهنده این انتی اکسیدان را افزایش دهیم تا گلوتاتیون بیشتری در بدن تولید شود.

به صورت مختصر موادی که باعث تولید بیشتر گلوتاتیون در بدن می شوند را در زیر معرفی میکنم،  دوستان علاقه مند می توانند در این زمینه در اینترنت جستجوی بیشتری انجام دهند:

1. مکمل سلنیوم (یکی از کوفاکتور های اصلی گلوتاتیون سلنیوم است، بنابراین در افزایش سطح گلوتاتیون موثر است، به همین دلیل محققینی همچون دکتر خرازیان و ایزابلا ونتز برای افراد مبتلا به هاشیموتو  مصرف سلنیوم را به شدت توصیه می کنند)

2. مکمل ان-استیل-سیستئین (سیستئین از ترکیبات اصلی گلوتاتیون است، در حال حاظر مکمل ان به صورت ان استیل سیستئین در داروخانه های ایران به صورت قرص جوشان وجود دارد…. از این مکمل برای باز شدن کیسه های هوایی ریه و بهتر شدن تنفس کمک  گرفته می شود، همچنین در مواردی مثل مسمومیت کبد با استامینوفن و غیره…تجویز می شود.  بنابراین توصیه می کنم مبتلایان به هاشیموتو این مکمل را در منزل داشته باشن  و در صورت ابتلای به کرونا هم به منظور بهبود تنفس و هم به منظور افزایش گلوتاتیون از ان بهره ببرند، نام دیگر ان مکمل ACC است)

3. ویتامین سی (نقش مهمی در افزایش گلوتاتیون دارد)

4.مواد غذایی حاوی گوگرد مثل سیر، پیاز، کلم (پخته شده برای کم کار ها)، صیفیجات و…

5. کورکمین یا زردچوبه (در تحقیقات مشخص شده سطح گلوتاتیون نمونه های ازمایشگاهی بعد از مصرف منظم زردچوبه افزایش پیدا می کند)

6.گیاه خار مریم (حتما شنیدید که این گیاه برای کبد بسیار مفید است و مکمل ان  نیز در داروخانه ها موجود است  مثل لیورگل که با دوز 70 و 140 ارائه می شود، علت این خاصیت خارمریم ، احیا و افزایش گلوتاتیون کبد است، در اصل گلوتاتیون در کبد تولید می شود و بخش بزرگی از سم زدایی کبد بر دوش ان است)

7. ورزش (ورزش منظم و هوازی سطح گلوتاتیون بدن را افزایش می دهد)

8. خواب کافی

9. کاهش استرس (استرس سطح گلوتاتیون را کاهش میدهد)

بنابراین با مصرف مواد ذکر شده می توانید سطح گلوتاتیون خود را افزایش دهید و علاوه بر بهره مند شدن از خواص متداول ان مثل سم زدایی کبد، کاهش انتی بادی تی پی او، کاهش التهابات بدن و غیره در صورت ابتلا شدن به کرونا، سطح التهاب بدن را کاهش دهید و عوارض ان را کنترل کنید. مقاله های تخصصی متعددی در رابطه با گلوتاتیون و کرونا در اینترنت موجود است که در صورت تمایل می توانید مطالعه کنید…

]]>
https://kamkarii.ir/%da%af%d9%84%d9%88%d8%aa%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%88%d9%86-%d9%88-%da%a9%d8%b1%d9%88%d9%86%d8%a7/feed/ 0
راه‌های افزایش حافظه https://kamkarii.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%ad%d8%a7%d9%81%d8%b8%d9%87/ https://kamkarii.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%ad%d8%a7%d9%81%d8%b8%d9%87/#respond Thu, 06 Jun 2019 14:53:12 +0000 http://kamkarii.ir/?p=698

راه‌های افزایش حافظه

منبع: مجله طب فانکشنال

(Functional Health News)

ضعف حافظه می‌تواند یکی از علائم هاشیموتو و کم‌کاری تیروئید باشد که ممکن است در بعضی مواقع به‌صورت ناگهانی ظاهر شود. اگرچه ژنتیک نقش مهمی در این خصوص دارد اما رژیم غذایی و سبک زندگی نیز تأثیر زیادی بر حافظه دارد. این بدین معنی است که شما می‌توانید با رعایت برخی نکات از زوال بیشتر حافظه خود پیشگیری کنید. مواردی که برای کمک به حافظه شما مؤثر است، به مدیریت بهتر هاشیموتوی شما نیز کمک می‌کنند.

تحقیقات نشان داده است روند ضعیف شدن حافظه را می‌توان معکوس کرد.

در تحقیقی که دران 10 نفر مشارکت داشتند، به کمک تغییر رژیم غذایی، ورزش، استفاده از مکمل‌ها، بهبود کیفیت خواب و تحریک مغز، ضعف حافظه 9 نفر از 10 نفر شرکت‌کننده، بهبودی قابل‌ملاحظه‌ای داشت. برخی از این افراد توانستند مجدداً به شغل خود باز گردند، آن‌ها به دلیل ضعف حافظه مجبور به ترک کار خود شده بودند. تنها یک بیمار، آن‌هم به علت قرار گرفتن در مرحله نهایی آلزایمر، نتوانست بهبود پیدا کند.

این اولین تحقیقی بود که نشان می‌داد، با حمایت درست روند ضعیف شدن حافظه می‌تواند معکوس شود.

تحقیقات بعدی نیز بر نتایج این تحقیق صحه گذاشتند.

بر اساس تحقیقات علمی، موارد زیر در بهبود حافظه مؤثر است:

حذف کامل کربوهیدرات‌های ساده که به کاهش وزن نیز کمک خواهد کرد.

حذف گلوتن و غذاهای فراوری‌شده.

افزایش مصرف غذاهای دریایی (غیر پرورشی)

یوگا و سایر فعالیت‌هایی که به کاهش استرس کمک می‌کنند.

افزایش میزان خواب حداقل به مدت 7 الی 8 ساعت.

مصرف ویتامین متیل ب 12

ویتامین دی

کوانزیم کیو 10 (Q10)

کورکومین (زردچوبه)

مکمل رسوراترول (موجود در پوست انگور قرمز، بلوبری،تمشک، توت قرمز، بادام زمینی)

روغن ماهی

آشواگاندا (جینسینگ هندی)

روغن نارگیل

حداقل 30 دقیقه ورزش، 4 تا 6 نوبت در هفته

حذف تنقلات مضر

در صورت نیاز هورمون درمانی 9 نفر از 10 نفر شرکت‌کننده در این تحقیق بهبودی قابل‌ملاحظه‌ای پیدا کردند، بدون آنکه به عوارض جانبی داروها مبتلا شوند.

همچنین جدای از موضوع ضعف حافظه، راهکارهایی که در بالا مطرح شد، به مدیریت بهتر هاشیموتوی شما نیز کمک خواهد کرد.

کاهش مصرف کربوهیدرات‌های ساده اهمیت زیادی دارد، تا آنجایی که برخی از محققین بیماری آلزایمر را دیابت نوع 3 می‌نامند، چراکه قند و کربوهیدرات اضافی می‌تواند بافت مغز را در معرض آسیب‌دیدگی زیادی قرار دهد.

ورزش و فعالیت فیزیکی نیز اثر بسیار زیادی بر مغز دارد. تحقیقات نشان داده است ورزش منظم می‌تواند حافظه را بهبود بخشد و از ضعفان جلوگیری کند.

خواب کافی در سلامتی حافظه مؤثر است. امواج مغزی تولید شده در زمان خواب به ذخیره‌سازی حافظه ما کمک می‌کنند. این امواج مغزی اطلاعات حافظه ما را از ناحیه هیپوکامپ (حافظه موقت) به قسمت قشر پیشانی (حافظه بلندمدت) انتقال می‌دهند. کمبود خواب یا ضعیف بودن کیفیت خواب این فرایند را با اختلال مواجه می‌کند، درنتیجه فرد دچار ضعف حافظه می‌شود.

گلوتن یا هر ماده‌‌‌ی غذایی که باعث تحریک بروز پاسخ سیستم ایمنی شود، می‌تواند در ضعیف شدن حافظه مؤثر باشد چراکه موجب التهاب بافت مغز می‌شود. اگرچه بیشتر افراد اثر عدم تحمل گلوتن را بیشتر به علائم گوارشی نسبت می‌دهند، اما واقعیت این است که گلوتن در بیشتر مواقع بافت عصبی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گاهی اوقات حذف گلوتن می‌تواند عملکرد مغز را تا حد زیادی بهبود بخشد. از طرف دیگر حذف گلوتن برای بهبود هاشیموتو نیز مؤثر است.

منبع: مجله طب فانکشنال (Functional Health News)

functionalhealthnews.com

ترجمه: مهدی ناصری

]]>
https://kamkarii.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%ad%d8%a7%d9%81%d8%b8%d9%87/feed/ 0
تأثیر خواب بر سیستم ایمنی https://kamkarii.ir/%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c/ https://kamkarii.ir/%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c/#respond Mon, 22 Apr 2019 06:18:04 +0000 http://kamkarii.ir/?p=694

بین سیستم ایمنی و خواب ارتباط تنگاتنگی وجود دارد.

نویسنده: دکتر ودرانا تبور (Vedrana Hoggvist Tabor) محقق دانشگاه برلین آلمان

برای داشتن بدنی کاملاً سالم، خواب یک عنصر حیاتی است. اختلال در خواب یا کمبود خواب عوارض جسمی و روحی زیادی دارد، ازجمله می‌تواند فرایند بهبودی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

خواب، مغز و سیستم ایمنی

امروزه تقریباً از هر 4 نفر یک نفر به نحوی از اختلال خواب رنج می‌برد. خواب به بدن شما کمک می‌کند تا انرژی لازم را برای فعالیت‌هایی همچون عملکرد بهینه مغز، عضلات و سیستم ایمنی مجدداً به دست آورید. در طول خواب، سلول‌های ایمنی از گردش خون خارج می‌شوند و در گره‌های لنفاوی مستقر می‌شوند تا برای یک روز کاری دیگر آماده و تجهیز شوند. همچنین اتفاقی مشابه برای مغز روی می‌دهد؛ در طول خواب نه‌تنها مغز ما مجددا خود را شارژ می‌کند، بلکه به پاک‌سازی خود نیز می‌پردازد و مواد زائد و سموم را دفع می‌کند، موادی که می‌توانند منشأ ایجاد التهاب شوند.

 در طول خواب سطح کورتیزول و آدرنالین کاهش می‌یابد و در مقابل سطح ملاتونین افزایش می‌یابد. این کار از طریق کاهش گونه‌های اکسیژن فعال (ROS) باعث می‌شود تا سطح التهاب در بدن کاهش یابد. خواب اثر منحصربه‌فردی بر سیستم ایمنی و هورمون‌ها می‌گذارد. سیستم ایمنی برای کارکرد درست خود به انرژی وابسته است. تغییرات هورمونی در طول خواب،  بدن ما را قادر می‌سازد تا انرژی لازم  برای حفظ عملکرد طبیعی سیستم ایمنی را به دست آوریم. سیستم هورمونی ما بسیار هوشمندانه عمل می‌کند، به‌نحوی‌که در آستانه بیدار شدن ما، سیستم ایمنی را مجدداً تنظیم می‌کند تا برای انجام فعالیت‌های روزانه آماده گردد.

در تعیین الگوی خواب، تنها مغز ما مشارکت ندارد، بلکه سیستم ایمنی بدن نیز دخیل است. دو گروه مجزا از سلول و مولکول‌های ایمنی وجود دارند که برافزایش یا کاهش عمق خواب شما در طول شب مؤثر هستند!!!

چگونه خواب ضعیف بر سیستم ایمنی شما اثر می‌گذارد؟

خواب ضعیف و ناکافی به‌مرورزمان سطح التهاب بدن شما را افزایش می‌دهد، زیرا عدم خواب کافی باعث می‌شود میزان مولکول‌هایی که به مقابله با التهاب می‌پردازند، کاهش یابد.

خواب ضعیف باعث می‌شود شما در مقابل ویروس و باکتری‌ها آسیب‌پذیرتر شوید، بدین معنی که در صورت خواب ناکافی، بیشتر در معرض سرماخوردگی و آنفولانزا قرار خواهید گرفت.

حتی اگر فقط کمی دچار کمبود خواب شوید، احتمال دارد آن بخش از سیستم ایمنی که مسئول شعله‌ور کردن خود ایمنی است، فعال شود. این موضوع به‌ویژه در زنان پررنگ‌تر است.

خواب تحت تأثیر عوامل بیولوژیکی متعددی قرار دارد، ازجمله سن یا حتی سطح فعالیت فیزیکی شما در طول روز.

کمبود خواب نه‌تنها شمارا مستعد مبتلا شدن به عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی می‌کند، بلکه می‌تواند با ایجاد نقص در بخشی از سیستم ایمنی، احتمال بروز بیماری‌های خود ایمن را نیز افزایش دهد.

چگونه التهاب خواب را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

زمانی که درباره خود ایمنی صحبت می‌کنیم، درواقع ازلحاظ علمی در مورد وجود التهاب در بدن سخن می‌گویم. التهاب پردازش پیام‌های مغز ازجمله نظم خواب را تحت تأثیر قرار می‌دهد. اگر در بدن شما به‌صورت مزمن و طولانی‌مدت التهاب وجود داشته باشد، بدن به انرژی بیشتری نیاز خواهد داشت، این بدین معنی است که شما برای کسب انرژی بیشتر به خواب بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر سطح انتی بادی‌های بدن از حدی فراتر رود، خواب شما دچار اختلال خواهد شد. حتی بعضی محققین معتقدند که بیماری نارکولپسی (حمله خواب) را باید جزء بیماری‌های خود ایمن طبقه‌بندی کرد.

سن عاملی مؤثر در تعامل خواب و سیستم ایمنی

 سن در فرایند خواب اثرگذار است. متقابلاً این بدین معنی است که سیستم ایمنی نیز دستخوش تغییراتی خواهد شد. زمانی که شما وارد دهه 50 سالگی زندگی خود می‌شوید، الگوی خواب شما دچار تغییر قابل‌توجهی خواهد شد: شما زودتر به تخت خواب می‌روید، زمان خواب شما طولانی‌تر می‌شود، چرخه خواب در شما کوتاه‌تر می‌شود و احتمالاً چندین نوبت در شب بیدار می‌شوید.

برای اصلاح چرخه التهاب-خواب چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟

از طریق سبک زندگی سالم و تغذیه مناسب می‌توان سطح التهاب بدن را کاهش داد، همچنین به کمک تکنیک‌هایی مانند مدیتیشن، یوگا یا درمان‌های شناختی رفتاری می‌توان الگوی خواب افراد را اصلاح کرد.

برای تشخیص اثر کمبود خواب بر بدن، به دنبال چه علائمی باشیم؟

اختلال خواب می‌تواند علائم زیر را در پی داشته باشد:

احساس خواب‌آلودگی در طول روز

اختلال شناختی یا درک مفاهیم

ضعف سیستم ایمنی و کاهش اثربخشی واکسن‌ها

افزایش وزن (بخصوص چاقی شکمی) و افزایش اشتها (در اثر اختلال یا کمبود خواب، سطح هورمون سیری (لپتین) در بدن شما کاهش می‌یابد و در مقابل سطح هورمون گرسنگی (گرلین) افزایش می‌یابد).

مشکلات قلبی، افزایش فشارخون و افزایش احتمال حمله‌های قلبی

در خصوص افزایش کیفیت خواب مطالعه کنید و سطح سلامتی خود را بهبود بخشید.

نویسنده: دکتر ودرانا تبور محقق دانشگاه برلین المان

مترجم: مهدی ناصری

منبع: medium.com

]]>
https://kamkarii.ir/%d8%aa%d8%a3%d8%ab%db%8c%d8%b1-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d8%a8-%d8%a8%d8%b1-%d8%b3%db%8c%d8%b3%d8%aa%d9%85-%d8%a7%db%8c%d9%85%d9%86%db%8c/feed/ 0
آزمایش روده نشت کننده: درک مفهوم “افزایش نفوذپذیری روده” (leaky gut) https://kamkarii.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%b1%d9%88%d8%af%d9%87-%d9%86%d8%b4%d8%aa-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%af%d8%b1%da%a9-%d9%85%d9%81%d9%87%d9%88%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c/ https://kamkarii.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%b1%d9%88%d8%af%d9%87-%d9%86%d8%b4%d8%aa-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%af%d8%b1%da%a9-%d9%85%d9%81%d9%87%d9%88%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c/#respond Sun, 21 Apr 2019 14:24:05 +0000 http://kamkarii.ir/?p=691

علائم زیر را مرور کنید و درصورتی‌که آن‌ها را تجربه کرده‌اید، بهتر است آزمایش افزایش نفوذپذیری روده‌ها را در نظر بگیرید…

نفخ و تورم شکم، خستگی دائمی،- میل زیاد به مصرف مواد شیرین

اگر این علائم برای شما آشنا هستند، ممکن است به افزایش نفوذپذیری روده‌ها مبتلا شده باشید. آزمایش افزایش نفوذپذیری روده چیست و آیا شما نیازمند انجام آن هستید؟

افزایش نفوذپذیری روده یا همان روده چکه کن (leaky gut) زمانی اتفاق می‌افتد که لایه پوششی بین روده‌های شما و عروق خونی (غشای مخاطی) دچار اختلال ‌شود، بنابراین احتمال دارد، درشت مولکول‌های مزاحم (ذرات بزرگ چربی، سموم، باکتری‌ها و …) که به‌صورت طبیعی نباید وارد جریان خون شوند، به درون خون راه پیدا کنند. این امر می‌تواند باعث اختلال در فرایند گوارش و التهاب عمومی بدن شود که به‌نوبه خود درنهایت می‌تواند بیماری‌های مختلفی ایجاد کند، ازجمله بیماری‌های قلبی، بدخیمی‌ها، زوال عقل، خود ایمنی و غیره…

افزایش نفوذپذیری روده یک سندرم است، یعنی شامل مجموعه‌ای از علائم  و نشانه‌ها می‌شود و یک بیماری منحصربه‌فرد نیست.

آزمایش تشخیص سندروم افزایش نفوذپذیری روده

آزمایش تشخیص روده چکه کن نسبتاً جدید و ساده است: آزمایش “لاکتولوز – مانیتول” (lactulose mannitol ratio) یا “ارزیابی افزایش نفوذپذیری روده‌ها”.

در طی این آزمایش از شما خواسته می‌شود تا محلولی حاوی دو نوع قند را بنوشید: قند لاکتولوز و قند مانیتول.

بعدازآن، در طی 24 ساعت نمونه ادرار شما جمع‌آوری می‌شود و میزان حضور آن‌ها در ادرار تجزیه‌وتحلیل می‌شود. لاکتولوز یک مولکول بزرگ و درشت است و به‌طور طبیعی نباید از دیواره روده‌های سالم عبور کند، اگر دیواره روده شما سالم باشد، لاکتولوز  در ادرار شما مشاهده نمی‌شود و یا باید میزان آن بسیار اندک باشد. اما اگر نفوذپذیری روده‌های شما زیاد باشد، میزان لاکتولوز در ادرار بالا خواهد بود. در مقابل مانیتول یک قند کوچک است و باید به‌راحتی از روده‌ها عبور کند، اگر میزان آن در ادرار کم باشد، نشان‌دهنده آن است که روده شما در جذب مولکول‌های کوچک دچار اختلال است.  آزمایشگاه میزان این دو قند را ثبت می‌کند و برای پزشک ارسال می‌شود. پزشک آزمایش را تفسیر و در صورت نیاز آزمایش‌های بیشتری درخواست می‌دهد.

دقت کنید که این آزمایش وجود افزایش نفوذپذیری روده را در شما تشخیص می‌دهد، اما علت آن را مشخص نمی‌کند، بنابراین ممکن است برای پیدا کردن علت آن، حسب نیاز آزمایش‌های بیشتری درخواست شود، ازجمله آزمایش خون، آزمایش کشت مدفوع، سی‌تی‌اسکن، آندوسکوپی و غیره…

علائم سندروم افزایش نفوذپذیری روده: چه کسانی باید این آزمایش را انجام دهند؟

بیشتر افراد از وجود این سندروم در خود باخبر نیستند، چراکه معمولاً علائم آن مبهم و خفیف است و بسیار کند پیشرفت می‌کند. برخی از علائم آن عبارت‌اند از:

تغییر در عادت اجابت مزاج مثلاً وجود اسهال یا یبوست، نفخ و تورم شکم.

خستگی بدون دلیل.

سردرد.

تمرکز ضعیف.

مه مغزی (عدم شفافیت ذهن).

ضعیف شدن حافظه.

ضایعات پوستی ازجمله: جوش، آکنه، التهاب و قرمزی پوست و اگزما.

ضعیف شدن سیستم ایمنی. ممکن است مکرر دچار سرماخوردگی یا عفونت‌های انگلی شوید.

میل زیاد به مصرف قندها و کربوهیدرات‌ها.

وجود درد در عضلات یا مفاصل.

افسردگی، اضطراب یا بیش فعالی.

کمبود مواد مغذی. که ممکن است در آزمایش‌های روتین خود را نشان دهد.

مبتلا شدن به بیماری‌های خود ایمن مثل: آرتریت روماتوئید، روماتیسم ستون فقرات یا اختلالات تیروئید (هاشیموتو-گریوز).

عوامل زمینه‌ای که احتمال بروز روده چکه کن را در شما افزایش می‌دهد:

هرکسی ممکن است به افزایش نفوذپذیری روده مبتلا شود، اما متخصصین معتقدند برخی از عوامل زمینه‌ای احتمال بروز این سندروم را افزایش می‌دهد، ازجمله:

مصرف بیش‌ازحد الکل.

عفونت‌های روده‌ای: مسمومیت‌های غذایی، انگل‌ها، رشد بیش‌ازحد باکتری‌های مضر در روده کوچک.

اختلال در دستگاه گوارش ازجمله: ورم معده، کولیت، کرون.

اختلالات تغذیه‌ای ازجمله: بی‌اشتهایی عصبی.

شوک‌های عصبی، تروما و آسیب‌دیدگی‌های فیزیکی یا جراحی‌های سنگین.

سرطان یا درمان سرطان.

هپاتیت (التهاب کبد) و پانکراتیت (التهاب پانکراس) مزمن.

مصرف برخی از داروها ازجمله: داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (مثلاً ایبوبروفن).

آرتریت روماتوئید

سموم محیطی: فلزات سنگین، آلاینده‌های الی مثل حشره‌کش‌ها، حلال‌ها، هورمون‌های مداخله‌گر و…

استرس‌های روحی روانی: عاملی بسیار مهم، چراکه امروزه اکثر افراد را درگیر کرده است.

درمان افزایش نفوذپذیری روده‌ها:

درمان روده چکه کن با تشخیص آغاز می‌شود. برخی علل زمینه‌ای آن، مثل بیماری کولیت اولسراتیو یا کرون نیاز به مداخلات تخصصی پزشک دارند. اگر افزایش نفوذپذیری روده در اثر سندرم روده تحریک‌پذیر یا آلرژی ایجاد شده باشد، شاید برنامه غذایی (4R)  مفید باشد.

برنامه (4R) توسط موسسه طب فانکشنال و با همکاری دکتر جفری بلاند (Jeffrey Bland) و همکارانش طرح‌ریزی شده است، که شامل 4 مرحله است:

 1. حذف استرس، غذاهای حساسیت‌زا، سموم از رژیم غذایی. درمان پاتوژن های موجود در دستگاه گوارش مثل: باکتری، مخمر ویروس، قارچ و انگل‌ها و حذف سایر سمومی که باعث ایجاد اخلال در دستگاه گوارش می‌شوند.
 2. در صورت کمبود، جبران اسید معده و آنزیم‌های گوارشی.
 3. احیای مجدد باکتری‌های خوب دستگاه گوارش به کمک غذاهای تخمیر شده، پری بیوتیک و پروبیوتیک‌ها.
 4. بازسازی دستگاه گوارش به کمک داشتن تغذیه سالم و مکمل‌های لازم.

نویسنده: دکتر لئونورا رودز (Leonaura Rhodes)

منبع: University Health News

ترجمه: مهدی مسعود ناصری

]]>
https://kamkarii.ir/%d8%a2%d8%b2%d9%85%d8%a7%db%8c%d8%b4-%d8%b1%d9%88%d8%af%d9%87-%d9%86%d8%b4%d8%aa-%da%a9%d9%86%d9%86%d8%af%d9%87-%d8%af%d8%b1%da%a9-%d9%85%d9%81%d9%87%d9%88%d9%85-%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%db%8c/feed/ 0
رابطه قند خون و تیروئید https://kamkarii.ir/%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87-%d9%82%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%88%d9%86-%d9%88-%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af/ https://kamkarii.ir/%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87-%d9%82%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%88%d9%86-%d9%88-%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af/#respond Sat, 09 Feb 2019 12:59:35 +0000 http://kamkarii.ir/?p=677

رابطه بین تیروئید و قند خون

هر دو توسط سیستم غدد درون‌ریز، کنترل می‌شوند و ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. بنابراین بروز اختلال در هرکدام می‌تواند دیگری را با اختلال روبه‌رو کند.

سیستم غدد درون‌ریز

سیستم غدد درون‌ریز از گروهی از سلول‌ها و غدد ساخته می‌شود که به واسطه تولید هورمون‌ها، بسیاری از فعالیت‌های بدن را کنترل می‌کند. غده تیروئید، غده هیپوفیز، غده آدرنال، پانکراس، بیضه و تخمدان‌ها همگی شبکه غدد درون‌ریز  ما را تشکیل می‌دهند.

غده تیروئید

غده پروانه‌ای شکل تیروئید، بر بسیاری از فعالیت‌های حیاتی بدن مانند تنفس، ضربان قلب، دمای بدن و هضم مواد غذایی اثر می‌گذارد. اگر غده تیروئید شما ضعیف شود، نمی‌تواند به‌اندازه نیاز بدن هورمون تولید کند… به چنین وضعیتی کم‌کاری تیروئید گفته می‌شود. علائم آن عبارت‌اند از: افزایش وزن، عدم تحمل سرما، پایین آمدن ضربان قلب، خستگی، دردهای عضلانی و …

در مقابل اگر تیروئید شما بیش‌ازحد فعال شود، بیش از نیاز بدن هورمون تولید می‌کند… به چنین وضعیتی پرکاری تیروئید گفته می‌شود. برخی از علائم آن عبارت‌اند از: عدم تحمل گرما، اختلال خواب، اختلال در خلق‌وخوی، کاهش وزن، افزایش ضربان قلب و …

غده پانکراس (لوزالمعده)

پانکراس در پشت معده و پایین ان قرار دارد، غده‌ای که مسئول تولید آنزیم‌های گوارشی و همچنین انسولین است، انسولین هورمونی است که میزان قند خون شما را تنظیم می‌کند… انسولین در بخشی از پانکراس به نام جزایر لانگرهانس، همراه با هورمون گلوکاگون و دیگر هورمون‌های مهم تولید می‌شود.

تنظیم قند خون

وقتی شما غذا می‌خورید، سطح گلوکز (قند) در جریان خون افزایش می‌یابد. این فرایند بر بخش‌های مختلفی از بدن اثر می‌گذارد، ازجمله: سیستم عصبی، دستگاه گوارش، کبد، کلیه‌ها، چربی‌ها و عضلات. انسولین نقش بسیار مهمی در تنظیم قند خون شما دارد…

انسولین از طریق مکانیسم‌های زیر قند شما را پایین می‌آورد:

* انتقال گلوکوز به سلول‌ها تا در آنجا قند به انرژی تبدیل شود.

* تبدیل گلوکوز به گلیکوژن (قند ذخیره بدن) در کبد و ماهیچه‌ها

* تبدیل قندها به چربی (لیپوژنز)

اگر قند خون شما از حد طبیعی پایین‌تر بیاید، پانکراس هورمون گلوکاگون را ترشح می‌کند تا اثر انسولین خنثی شود. درنتیجه قند ذخیره شده در کبد آزاد می‌شود. همچنین پروتئین های ذخیره بدن نیز به قند تبدیل می‌شوند تا انرژی موردنیاز بدن فراهم گردد.

دیابت

اگر به هر دلیلی قند خون شما به‌خوبی تنظیم نشود، می‌تواند درنهایت به بیماری دیابت منجر شود. وضعیتی که به آن هایپرگلیسمی یا افزایش سطح قند خون گفته می‌شود.

بر اساس تحقیقات متخصصین، عواملی همچون ژنتیک، سن، عدم فعالیت فیزیکی، چاقی شکمی، تجمع چربی در ناحیه لگن (چاقی مرکزی) و سایر عوامل می‌توانند شانس ابتلای به دیابت را افزایش دهند.

دیابت معمولاً در اثر کاهش ترشح انسولین یا مقاومت سلول‌ها در برابر انسولین ایجاد می‌شود.

اگر در بدن ترشح انسولین افزایش یابد، مانند زمان بارداری، چاقی، استرس، ترشح بیش‌ازحد هورمون کورتیزول و … پانکراس سعی می‌کند با افزایش سطح قند خون این موضوع را جبران کند.

اگر ترشح انسولین کاهش یابد، مانند زمانی که سلول‌های بتا در پانکراس صدمه می‌بینند، قند خون افزایش می‌یابد. اگر سلول‌ها نسبت به انسولین مقاوم شوند شرایط بدتر می‌شود، درنتیجه بافت‌ها و سلول‌ها نمی‌توانند از قند موجود در خون بهره‌برداری کنند و آن را به مصرف برسانند.

دو نوع دیابت وجود دارد:

1- دیابت نوع یک که دران بدن نمی‌تواند انسولین تولید کند. این اتفاق معمولاً در اثر حمله سیستم ایمنی بدن به سلول‌های بتای پانکراس اتفاق می‌افتد، جایی که انسولین تولید می‌شود. بیشتر در کودکان یا افراد جوان دیده می‌شود. لازم است افراد مبتلا به دیابت نوع یک تا آخر عمر، انسولین تزریق کنند.

2- دیابت نوع دو که به دیابت بزرگ‌سالان مشهور است. در دیابت نوع دو یا انسولین به مقدار کافی تولید نمی‌شود و یا سلول‌ها نسبت به انسولین موجود در خون پاسخ نمی‌دهند و نسبت به آن مقاوم می‌شوند. این نوع از دیابت به‌تدریج و در طول زمان شکل می‌گیرد و معمولاً تا چندین سال تشخیص داده نمی‌شود، مگر در مراحل نهایی ان که بیمار دچار علائم بارز می‌شود.

علائم و نشانه‌های دیابت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

افزایش تشنگی

تکرر ادرار

سوزن سوزن شدن یا کاهش حس در دست‌وپا

مبتلا شدن به عفونت‌ها و طول کشیدن بهبودی

تاری دید

خشکی پوست یا خارش

کاهش وزن بدون دلیل

تهوع و استفراغ

 تحریک‌پذیری

خستگی و ضعف

 نوسانات خلق‌وخوی

اثر کم‌کاری تیروئید بر سطح قند خون

اختلال در غده تیروئید حدود 6.6 درصد از جمعیت جهان را درگیر می‌کند، کم‌کاری تیروئید شایع‌ترین نوع این اختلال محسوب می‌شود. متأسفانه گاهی این اختلال با دیابت نوع یک یا دو، هم‌زمان مشاهده می‌شود.

رابطه بین کم‌کاری تیروئید و سطح قند خون توسط دکتر” Chaker” و همکارانش مورد پژوهش قرار گرفته است. بر اساس نتایج این تیم تحقیقاتی ضعیف بودن عملکرد غده تیروئید می‌تواند احتمال مبتلا شدن به دیابت نوع 2 را افزایش دهد، به‌ویژه در افرادی که در مرحله پیش دیابت قرار دارند.

 در تحقیقی در سال 2014 نشان داده شد که کم‌کاری تیروئید می‌تواند به هیپوگلیسمی (افت قند خون) منجر شود، برخی از دلایل آن عبارت‌اند از:

 • کاهش کورتیزول و هورمون رشد که باعث افزایش دوره افت قند خون می‌شود.
 • اختلال در مسیر متابولیکی تولید و تجزیه گلوکوز.
 • کاهش سطح آدرنال که شرایط افت قند خون را بدترمی‌کند.
 • کاهش ترشح و تاثیر گلوکاگون که منجر به کند شدن تجزیه انسولین می‌شود.
 • کند شدن تخلیه معده که باعث تأخیر جذب قندها از روده‌ها می‌شود.

پیشرفت عوارض

متأسفانه این شرایط می‌تواند منجر به افزایش مقاومت بدن نسبت به انسولین گردد، درنتیجه در درازمدت حساسیت سلول‌ها نسبت به انسولین کم می‌شود. این امر باعث می‌شود قند یا همان گلوکوز نتواند وارد سلول‌ها شود و درنهایت فرد به پیش دیابت یا دیابت مبتلا می‌گردد.

همچنین مقاومت به انسولین باعث بزرگ شدن بافت تیروئید می‌شود، و می‌تواند ندول یا گره‌های تیروئید را نیز  توسعه دهد.

در ادامه و در صورت عدم درمان ممکن است مشکلات عصبی و عروقی به سراغ بیمار آید و حتی در کار کلیه‌ها اختلال ایجاد کند.

بنابراین چه باید کرد؟؟؟

کم‌کاری تیروئید و دیابت بیماری‌های مزمنی هستند به این معنی که در ادامه زندگی برای مدت طولانی با شما همراه خواهند بود. خوشبختانه برای جلوگیری از عوارض و توسعه این بیماری‌ها، اقدامات زیادی وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید شرایط خود را در حالت بهینه مدیریت کنید:

رژیم غذایی سالم

اضافه‌وزن یکی از مهم‌ترین فاکتورهای خطری است که در پس دیابت نوع 2 نهفته است. با داشتن رژیم غذایی سالم و کاهش کالری دریافتی می‌توانید قند خون خود را به ثبات برسانید.

انجمن دیابت، گوارش و کلیه امریکا توصیه می‌کنند برای کاهش دریافت کالری مصرفی و افزایش توانایی بدن در مدریت قند خون، حجم وعده‌های غذایی را کاهش داده و به‌جای آن تعداد دفعات آن را افزایش دهید.

ورزش:

کم‌تحرکی عامل مهم دیگری است که احتمال بروز دیابت را افزایش می‌دهد. چاقی، بخصوص چاقی شکمی مقاومت به انسولین را افزایش می‌دهد، همچنین احتمال بروز سرطان تیروئید را نیز بالا می‌برد. بر اساس تحقیقات کاهش وزن می‌تواند این خطرات را کاهش دهد.

بر اساس تحقیقی دیگر شما می‌توانید با کاهش تنها 5 الی 7 درصد از وزن کنونی خود، بروز دیابت را به تأخیر اندازید. در حقیقت انجام 30 دقیقه ورزش، 5 نوبت در هفته می‌تواند عوارض هردو بیماری یعنی دیابت و کم‌کاری تیروئید را کاهش دهد.

پیگیری درمان

در مقایسه با سایر افراد، در مبتلایان به اختلال تیروئید، دیابت شایع‌تر است. بنابراین مدیریت این دو بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

وضعیت هورمون‌های شما و قند خونتان باید به‌دقت تحت نظر پزشک قرار داشته باشد تا با آزمایش منظم در صورت نیاز دوز داروهای شما تنظیم گردد.

با توجه به ارتباط بین این دو اختلال، استفاده منظم از داروهای تیروئید می‌تواند به تثبیت قند خون کمک کند، همچنین از بروز اختلال در کلیه‌ها جلوگیری به عمل می‌آورد.

در افرادی که هم‌زمان به اختلال تیروئید و دیابت نوع دو مبتلا هستند، استفاده از متفورمین برای هر دو بیماری مؤثر است.

متفورمین نه‌تنها باعث کاهش مقاومت به انسولین و سطح قند خون در بدن می‌شود، بلکه مطالعات نشان می‌دهد از تیروئید نیز محافظت می‌کند. درنتیجه این دارو خطر ابتلا به سرطان تیروئید را پایین می‌آورد.

چکاب منظم

به‌صورت منظم به پزشک خود مراجعه کنید و آزمایش‌های توصیه‌شده را انجام دهید. نمی‌توان وجود رابطه بین اختلال در تیروئید و دیابت را انکار یا پنهان کرد. ضروری است تمام توان خود را بکار گیرید تا سطح قند خون خود را تثبیت کرده و هورمون‌های تیروئید خود را در بهترین سطح ممکن نگه دارید.

منبع: thyromate.com

ترجمه: مهدی مسعود ناصری

]]>
https://kamkarii.ir/%d8%b1%d8%a7%d8%a8%d8%b7%d9%87-%d9%82%d9%86%d8%af-%d8%ae%d9%88%d9%86-%d9%88-%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af/feed/ 0
کاهش هورمون دی هیدرو تستوسترون (DHT) برای جلوگیری از ریزش مو https://kamkarii.ir/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%87%d9%88%d8%b1%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%af%db%8c-%d9%87%db%8c%d8%af%d8%b1%d9%88-%d8%aa%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%86-dht-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac/ https://kamkarii.ir/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%87%d9%88%d8%b1%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%af%db%8c-%d9%87%db%8c%d8%af%d8%b1%d9%88-%d8%aa%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%86-dht-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac/#respond Sun, 04 Nov 2018 06:31:04 +0000 http://kamkarii.ir/?p=629

راه‌های کاهش هورمون دی هیدرو تستوسترون (DHT)

دی هیدروتستوسترون (DHT) یک هورمون طبیعی است که در بدن تولید می‌شود. این هورمون مسئول ایجاد ویژگی‌های مردانه، ازجمله موهای بدن، رشد عضلانی، عمق‌بخشی به صدا و رشد پروستات است. به‌طورمعمول کمتر از ۱۰ درصد از هورمون تستوسترون بدن به DHT تبدیل می‌شود (هم در مردان و هم در زنان). در اکثر افراد سطح این هورمون در حال تعادل است. بااین‌حال افزایشبیش‌ازحد ان در بدن می‌تواند باعث ریزش مو (با الگوی مردانه هم در مردان و هم در زنان) و سرطان پرستات شود. از طریق رژیم غذایی، مکمل، دارو و همچنین سبک زندگی سالم می‌توان میزان این هورمون را کاهش داد.

کنترل DHT از طریق تغذیه

۱- گوجه‌فرنگی: گوجه‌فرنگی حاوی مقادیر بالایی از لیکوپن است که به‌صورت طبیعی می‌تواند تولید DHT را متوقف کند. لیکوپن موجود در گوجه‌فرنگی پخته‌شده بهتر از گوجه خام جذب می‌شود.

هویج، انبه و هندوانه نیز منابع خوبی از لیکوپن هستند.

۲ – آجیل‌ها مانند بادام و بادام‌زمینی، گردو، پسته. آن‌ها حاوی ترکیباتی ازجمله ال-لیزین و زینک هستند که می‌توانند تولید دی هیدرو تستوسترون را مهار کنند. روی یا زینک در سبزیجات برگ سبز نیز مانند کلم و اسفناج زیاد یافت می‌شود.

۳ – چای سبز. چای سبز غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها است و همچنین به کاهش یا مهار تولید (DHT) کمک زیادی می‌کند. چای سیاه و قهوه نیز اثری مشابه دارند. بهتر است از چای ارگانیک و دست‌نخورده استفاده نمایید، خاصیت چای فراوری‌شده کاهش می‌یابد. همچنین از مصرف شکر و قند با چای خودداری کنید.

۴ – شکر را از رژیم غذایی خود حذف کنید. شکر باعث التهاب و افزایش تولید (DHT) در شما می‌شود. مصرف شکر و مواد قندی می‌تواند خاصیت مواد مغذی مصرفی شمارا خنثی کنند. دوری از شیرینی، کیک، شکلات و…. آسان است، اما اجتناب از شکر پنهان موجود در غذاهای بسته‌بندی و فراوری‌شده دشوار است، زیرا که مزه آن‌ها شیرین نخواهد بود و شما متوجه ان نخواهید شد.

۵ – مصرف کافئین خود را متعادل کنید. نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح می‌تواند میزان (DHT) را کاهش دهد، اما مصرف کافئین بیش‌ازحد اثر معکوس دارد. مصرف کافئین زیاد می‌تواند در تعادل هورمون‌ها اختلال ایجاد کند، باعث کم‌آبی بدن شود و درنهایت رشد موها را با مشکل مواجه کند.

از مصرف نوشابه‌های گازدار خودداری کنید، زیرا علاوه بر کافئین، حاوی شکر و ترکیبات شیمیایی هستند که می‌تواند تولید (DHT) را افزایش دهد.

کنترل DHT از طریق مکمل و داروها

 

۱٫ مکمل گیاه نخل اره‌ای. نخل اره‌ای (ساو پالمتو) گیاهی است که به طور طبیعی از طریق مهار آنزیم ۵-آلفا ردوکتاز، باعث کاهش تولید “دی هیدرو تستوسترون” می‌شود. همچنین مصرف روزانه ۳۲۰ میلی‌گرم آن می‌تواند باعث رشد مجدد موها شود. مکمل نخل اره‌ای برای اثربخشی نیاز به زمان دارد، اما قیمت ان ارزان است و مصرف آن نیز راحت می‌باشد.

 

 

۲٫ روغن تخم کدو. روغن تخم کدو نیز یکی دیگر از مسدود کننده‌های طبیعی DHT است، اگرچه ممکن است اثر ان به قدرت گیاه نخل اره‌ای نباشد. استفاده از روغن تخم کدو برای بیماری پروستات در المان و امریکا به تأیید رسیده است. شما می‌توانید روزانه مقداری تخم کدو مصرف کنید، اما ماده مؤثره دریافتی شما به‌اندازه روغن یا مکمل ان نخواهد بود. تفت دادن تخم کدو می‌تواند از خواص آن بکاهد…

۳٫ در خصوص مصرف قرص فیناستراید با پزشک خود مشورت کنید. فیناستراید دارویی است که توسط سازمان غذا و داروی امریکا برای ریزش مو تأیید شده است، بخصوص برای ریزش مو با الگوی مردانه (اثران در خانم‌ها به اثبات نرسیده است. م). فیناستراید در فولیکول‌های مو متمرکز می‌شود و تولید DHT را مهار می‌کند. فیناستراید می‌تواند روند طاسی را متوقف کرده و در برخی موارد باعث رشد مجدد موها شود.

 از عوارض جانبی ان می‌توان به کاهش میل جنسی در آقایان اشاره کرد که معمولاً با قطع قرص برطرف می‌شود.

۴٫ ماینوکسیدیل. در خصوص استفاده از داروی موضعی ماینوکسیدیل با پزشک خود مشورت کنید. استفاده موضعی از ماینوکسیدیل می‌تواند در جلوگیری از ریزش مو و در برخی موارد رشد مجدد موها مؤثر باشد.

کاهش DHT از طریق تغییر سبک زندگی

 

۱٫ ورزش. ۳ الی ۵ بار در هفته ورزش کنید. اضافه‌وزن و بی‌تحرکی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می‌دهد. برای خود یک برنامه ورزشی منظم طرح‌ریزی کنید، حتی اگر ۲۰ دقیقه پیاده‌روی به‌صورت یک روز در میان باشد. تمرینات مقاومتی را برای تقویت عضلات به برنامه خود اضافه کنید. اگر وقت زیادی برای اختصاص دادن به تمرینات ورزشی ندارید، تمرینات هوازی اینتروال برای شما مناسب هستند.

۲٫ استراحت و مدیتیشن. عدم تعادل میان کار و تفریح، می‌تواند سطح استرس بدن را افزایش دهد، افزایش استرس باعث افزایش تولید DHT می‌شود. هر روز ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از وقت خود را به انجام فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید، اختصاص دهید؛ مانند کتاب خواندن، حل جدول و …

 

همچنین باید میزان خوابتان را نیز تنظیم کنید. نداشتن خواب کافی سطح استرس‌های جسمی و روحی را بالا می‌برد که به تبع ان میزان DHT نیز بالا خواهد رفت.

۳٫ ماساژ. استرس سبب می‌شود بدن شما تستوسترون بیشتری را به DHT تبدیل کند. ماساژ نه تنها استرس عمومی شما را کاهش می‌دهد، بلکه از طریق تحریک و بهبود گردش خون می‌تواند در رشد موها مؤثر باشد.

۴٫ ترک سیگار. مصرف‌کنندگان سیگار علاوه بر سایر خطرات مرتبط به سیگار سطح DHT بالاتری نسبت به افراد غیر سیگاری دارند. اگر سطح DHT شما بالاست و سیگار می‌کشید، ترک آن می‌تواند به کاهش DHT کمک کند. از آنجا که سیگار باعث افزایش سطح DHT و هورمون‌های دیگر می‌شود، می‌تواند احتمال بروز سرطان پروستات را نیز افزایش دهد. به‌غیراز افزایش سطح DHT ، سیگار کشیدن از مسیرهای متابولیک دیگر نیز باعث ریزش مو خواهد شد.

ترجمه: مهدی ناصری

]]>
https://kamkarii.ir/%da%a9%d8%a7%d9%87%d8%b4-%d9%87%d9%88%d8%b1%d9%85%d9%88%d9%86-%d8%af%db%8c-%d9%87%db%8c%d8%af%d8%b1%d9%88-%d8%aa%d8%b3%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d9%88%d9%86-dht-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac/feed/ 0
سرطان تیروئید(Thyroid Cancer) https://kamkarii.ir/%d8%b3%d8%b1%d8%b7%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%afthyroid-cancer/ https://kamkarii.ir/%d8%b3%d8%b1%d8%b7%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%afthyroid-cancer/#respond Thu, 18 Oct 2018 08:03:33 +0000 http://kamkarii.ir/?p=572

غده ی تیروئید ،غده ای پروانه ای شکل است و از دو لوب حجیم طرفی تشکیل شده است که توسط قسمت نسبتا باریکی به نام ایسموس یا تنگه به هم متصل شده اند، و در جلو ی گردن قرار دارد.

در حدود ۵۰ درصد افراد لوب هرمی هم وجود دارد که باقیمانده دوران جنینی است.

111

در افراد بزرگسال متوسط وزن تیروئید ۱۰ تا ۲۰ گرم ، و اندازه آن ۵در ۵ سانتی متر است.
غده ی تیروئید از غضروف تیروئید thyroid cartilage شروع می شود و تا حلقه ی ششم نای ادامه می یابد.

222

غدد پاراتیروئید (Parathyroid)‏ چهار غده مجزا در قسمت خلفی غده تیروئید هستند که با ترشح هورمونی به نام پاراتورمون، میزان کلسیم خون را کنترل می کنند.

333

 

ساختمان بافتی تیروئید

بافت تیروئید، از بیش از یک میلیون انگورک(Acini) یا فولیکول‌های بسته، ساخته شده است که قطر هر کدام ۱۵۰ تا ۳۰۰ میکرون است. دیواره هر فولیکول از یک ردیف بافت پوشش مکعبی ساخته شده و فضای درون فولیکول از ماده‌ای به نام کولوئید(colloid) پر شده است. این ماده که به وسیله سلول‌های دیواره فولیکول ساخته می‌شود، یک پروتئین به نام تیروزین – تیروگلوبولین است. فولیکول‌های بسته تیروئید در مجموعه‌های بیست تا چهل فولیکولی به نام لوبول قرار گرفته‌اند. در بافت تیروئید و در بین فولیکول‌های بسته، تعدادی سلول دیگر نیز به نام سلول‌های پارافولیکولی وجود دارند که هورمون فرعی تیروئید یا همان کلسی‌تونین که برای متابولیسم کلسیم می‌باشد، را می‌سازند. انشعابات رگ‌های خونی در بافت تیروئید بسیار گسترده است که خون‌رسانی به بافت تیروئید و ورود هورمون‌های تیروئید به خون را آسان می‌کند. شاخه‌ای از اعصاب سمپاتیک گردنی و پاراسمپاتیک(عصب واگ) به تیروئید می‌رسد.

444

هورمون پاراتورمون از غده پاراتیرویید ترشح می شود و موجب اقزایش کلسیم خون می شود. هورمون کلسی تونین از غده تیرویید ترشح می شود و موجب کاهش کلسیم خون می شود.

هورمون های تیروئید

تیروئید، دو نوع هورمون اصلی(یددار) و فرعی ترشح می‌کند که به ترتیب به وسیله سلول‌های دیواره فولیکول‌ها و سلول‌های پارافولیکولی ساخته می‌شوند. هورمون‌های اصلی تیروئید شامل تیروکسین(تترایدوتیرونین) و تری‌یدوتیرونین و به مقدار جزئی چند هورمون یددار دیگر است.
در ابتدا ما اتصال ید به تیروگلوبین رابه واسطه آنزیم تیروئید پروکسیداز داریم که خود سبب تشکیل مونویدو تیروزین یا MIT میگردد سپس با اتصال یک واحد ید دیگر ما سنتز دی یدو تیروزین راداریم یاDIT و درنهایت با اتصال DIT دیگربه واسطه آنزیم تیروئید پراکسیداز ماتشکیل T۴ راخواهیم داشت. به منظور تشکیل T۳ نیز یک MIT به یک DIT متصل شده و T۳ سنتز میشود.

نحوه کنترل هورمون ها

برای ترشح این دو هورمون ابتدا هورمون TRH از هیپوتالاموس تولید و بر روی هیپوفیز اثر کرده و تیرو تروپ های هیپوفیز هورمون TSH را تولید و ترشح می کنند که سنتز هورمون ها و ازاد شدن هورمون های تیروئیدی را کنترل می کنند ؛ که افزایش غلظت هورمون های تیروئیدی  باعث اثر مهاری بر روی پاسخ هیپوفیز به TRH می شود و برعکس.

عملکرد هورمون های تیروئید

هورمون های تیروئید از مهمترین هورمون های بدن می باشند، آن ها برای مشتعل شدن سوخت درون میتوکندری سلول ها به منظور تولید انرژی، که بدن برای تمامی اعمال خود از آن استفاده می نماید ضروریند. بنابراین هر گونه اشکال در عملکرد غده تیروئید باعث ایجاد اختلال در تولید انرژی و بروز خستگی می شود.

این هورمون ها باعث افزایش متابولیسم(سوخت وساز بدن) شده که تقریباً تمامی بخش های بدن را تحت تأثیر قرار می دهند از قبیل: سیستم گوارش، متابولیزم چربی ها، کربوهیدرات ها، تولید پروتئین، تنظیم وزن بدن، تنظیم ضربان قلب و فشار خون، تنظیم تنفس، قدرت عضلانی، تنظیم خواب و عملکرد جنسی.

هورمون های تیروئید همچنین بر خلق و خوی و بخش روان انسان تأثیر گذارند، سطح کم آن ها در دوران حاملگی موجب نوعی عقب افتادگی ذهنی در جنین بنام کوتینیسم و در کودکان باعث کاهش فعالیت ذهنی و افسردگی می شود. زیادی هورمون ها نیز سبب بی قراری، عصبانیت و جنب و جوش بیش از حد می شود که به آن هایپرتیروئید گویند.

تقسیم بندی سرطان تیروئید
تقسیم بندی سرطان های تیروئید براساس منشا سلول ،ویژگی های ریخت شناسی و مرفولوژی سلول است.
همه ی انواع سرطان های تیروئید از سلولهای پوششی فولیکول ها منشا می گیرند به جز نوع کارسینوم مدولاری که از سلولهای پارا فولیکولی یا سلولهای C منشا می گیرد.
کارسینوم پاپیلاری
انواع تمایز یافته سرطان تیروئید کارسینوم فولیکولار
Hurthle cell

سرطان پاپیلاری تیروئید شایع‌ترین نوع سرطان تیروئید است و حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد از سرطان‌های تیروئید را تشکیل می‌دهد. این سرطان می‌تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. سرطان پاپیلاری رشد آهسته‌ای دارد و ابتدا به غدد لنفای گردن انتشار می‌یابد. برخلاف تومورهای دیگر، پیش آگهی خوب سرطان پاپیلاری، تحت تاثیر درگیری غدد لنفاوری قرار نمی‌گیرد و معمولاً پیش آگهی خوبی دارد.
کارسینوم پاپیلاری خود انواع مختلفی دارد.
-کلاسیک
-میکرو کارسینوما که سلولها قطر کمتر از ۱ سانتیمتر دارند.
-کپسول ضخیمی اطراف سلولها را در بر گرفته است.
بدون کپسول..که در این حالت به بافت تیروئید تهاجم می دهد.
-نوع فولیکولار
۳ نوع از کارسینوم پاپیلاری وجود دارد ک پیش اگهی ضیعیفی نسبت به انواع دیگر دارند.
Diffuse sclerosing
Tall cell
Columner cell

Diffuse sclerosing همراه با متاستاز دور دست و تهاجم موضعی است.
Tall cell ,columner cell همراه با ریسک فاکتورهای سن بالا ،سایز بزرگ تومور ، تهاجم اولیه و متاستاز دور دست است.
Columner cell بسیار نادر است.

Hurthle cell پیش آگهی ضعیفی دارد و معمولا با سایز بزرگ تومور ، ویژگی های تهاجمی ، متاساز دور دست ، و تمایل کمتر به متمرکز کردن ید -که از ویژگی های درمانی است – همراه است.

کارسینوم فولیکولاری
۱۵ تا ۳۰ درصد سرطان های تیروئید را تشکیل می دهند.
دو ویژگی نوع بدخیم کارسینوم فولیکولار تهاجم به کپسول و تهاجم عروقی است.

کارسینوم آناپلاستیک
کمتر از ۵ درصد تمام کارسینوم های تیروئید را تشکیل می دهد و مهاجم ترین نوع است.
بیشتر در افراد بالای ۶۵ سال اتفاق می افتد.

کارسینوم مدولاری
تنها نوعی از سرطان های تیروئید که از سلولهای پارا فولیکولی منشا می گیرد. و موارد خانوادگی هم دارد.در انواع خانوادگی کارسینوم مدولاری جهشش ژن RET مشاهده شده است.در افرادی که جهش این ژن را دارند و برای مبتلا شدن به کارسینوم تیروئید ریسک فاکتور را دارند تیروئیدکتومی (برداشتن تیروئید )به عنوان پیش گیری پیشنهاد می شود.

 

عوامل نشان‌دهنده ابتلا به سرطان تیروئید کدام‌است؟

۱ـ ندول‌ها یا گرهک‌های قابل لمس در انتهای گلو
یکی از نخستین نشانه‌های ابتلا به سرطان تیروئید بروز ندول یا گرهک است که غالبا در حین معاینه توسط پزشک قابل‌لمس است. این گرهک بدون درد است و مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما گرهک تیروئیدی در ۵ درصد موارد تبدیل به غده سرطانی می‌شود. البته بروز آن الزاما به معنی بدخیمی و سرطانی بودن نیست. بااین‌حال توصیه می‌شود حتما مورد آزمایش و معاینه قرار گیرند تا نوع آن مشخص شود. گفتنی است که وجود هر ندول یا گرهک از نوع خوش‌خیم یا سرطانی آن در اغلب موارد اختلالی در عملکرد غده تیروئید ایجاد نمی‌کند.
۲ـ ناصاف و کلفت شدن صدا
تغییر تدریجی صدا و بم و ناصاف شدن آن (که بدون هیچ معالجه‌ای بیش از سه هفته به طول بینجامد) به همراه بروز گرهک نشانه‌ای از ابتلا به سرطان تیروئید است. واقعیت این است که صدا با بروز سرطان تیروئید تحت تاثیر قرار می‌گیرد. به این دلیل که تومور قبلا عصب کنترل‌کننده تارهای صوتی را احاطه کرده و روی آنها تاثیر گذاشته است. این علامت دوگانه یعنی بروز گرهک و تغییر صدا بندرت خود را نشان می‌دهد، اما باید به‌طور جدی از علائم سرطان تلقی‌شان کنیم و بررسی شوند.
۳ـ مشکل بلع غذا و درد در ناحیه گردن
فرد احساس می‌کند چیزی در گلویش گیر کرده است. با وجود این‌که ابتدا این مشکل صرفا یک ناراحتی جزئی محسوب می‌شود، اما به مرور جدی‌تر ‌شده تا آنجا که بلعیدن هر نوع غذای جامد و حتی مایعات نیز مشکل و دردناک خواهد بود. این مشکل معمولا با درد در قسمت پایین گلو همراه است. البته این علامت در مورد سرطان تیروئید چندان شایع نیست، اما زمانی که بروز می‌کند معمولا نشان‌دهنده مرحله پیشرفته سرطان است. یعنی این‌که تومور رشد کرده و به نای فشار می‌آورد.

مراحل تشخیص این بیماری کدام‌است؟
بعد از مشاهده گرهک که اغلب با معاینه ساده پزشک نیز قابل‌تشخیص است، اقدامات لازم برای تشخیص نوع گرهک آغاز می‌شود. در ۹۵ درصد موارد این گرهک‌ها کیست‌های کوچک و خوشبختانه خوش‌خیم هستند.
پزشک متخصص اقدامات تشخیصی لازم را که در مرحله اول شامل سونوگرافی گردن و تست‌های تیروئیدی است، شروع می‌کند و سپس متناسب با جواب اقدامات تشخیصی بعدی که اصولا اسکن و بیوپسی از گره است، انجام می‌دهد.

آزمایشاتی که برای تأیید تشخیص لازم هستند:
سونوگرافی‌‌ـ ممکن است ابتدا سونوگرافی انجام شود. سونوگرافی روشی ساده و بدون درد است که با استفاده از امواج صوتی برای ایجاد تصویر از اعضای داخلی بدن استفاده می‌کند. این روش می‌تواند قویاً وجود سرطان تیروئید را نشان داده و محل و اندازه‌ی آن را تخمین بزند.
بیوپســــــی ـ  برداشتن نمونه‌ی بسیار ظریفی از تیروئید به وسیله‌ی یک سوزن ظریف مخصوص است (FNA). بررسی نمونه زیر میکروسکوپ وجود سرطان و نوع آن را مشخص خواهد کرد. گاهی بیوپسی هم‌زمان با سونوگرافی انجام می شود.
MRI هم انجام می شود و برای تشخیص متاستازهای دور دست و تهاجم های موضعی به CT اسکن برتری دارد .همچنین برای نشان دادن علایمی مانند خشونت صدادار ، تنفس خشن، اختلال در بلع MRI راه تشخیصی مناسبتری نسبت به سونوگرافی است.

‌اسکن رادیونوکلوئید

پزشک اسکن‌طبی هسته‌ای را که از ماده رادیواکتیو با مقدار کم برای نمایان شدن ندول‌های تیروئید در عکس استفاده می‌کند، درخواست می‌نماید.
ندول‌هایی که ماده رادیواکتیو کمتری از بافت تیروئید احاطه کننده خود جذب می‌کنند، ندول سرد نامیده می‌شوند. ندول‌های سرد ممکن است خوش‌خیم یا بدخیم باشند.
ندول‌های گرم ماده رادیواکتیو بیشتری از بافت تیروئید احاطه کننده خود جذب می‌کنند و معمولاً خوش‌خیم هستند.
چه کسانی در معرض خطر قرار دارند (عوامل خطر یا ریسک فاکتورها)
هیچ‌کس علل واقعی بروز سرطان تیروئید را نمی‌داند. پزشکان به ندرت می‌توانند توضیح دهند که چرا در یک شخص این بیماری بروز می‌کند و در دیگری بروز نمی‌کند. با وجود این، روشن است که سرطان تیروئید مسری نیست و هیچ‌کس نمی‌تواند سرطان را از شخص دیگری بگیرد.
تحقیقات نشان داده‌اند عوامل خطر خاصی، شانس بروز بیماری را در یک شخص افزایش می‌دهند. هر چیزی که شانس فرد را برای بروز بیماری افزایش می‌دهد ریسک فاکتور نامیده میشود.
ریسک فاکتورهای زیرین با افزایش احتمال ایجاد سرطان تیروئید مرتبط هستند:
تشعشع افرادی که در معرض سطوح بالای تشعشع قرار می‌گیرند، احتمال بیشتری برای ابتلا به سرطان تیروئید فولیکولر و پاپیلری ،نسبت به سایر افراد دارند.
یک منبع مهم مواجهه با اشعه، درمان با اشعه ایکس است. در سال های قبل پزشکان از اشعه ایکس با دوز بالا، برای درمان کودکان دارای لوزه‌های بزرگ، جوش صورت و سایر مشکلاتی که سر و گردن را درگیر می‌کند، استفاده می‌کردند.
بعداً دانشمندان دریافتند تعدادی از مردم که این نوع درمان را دریافت کرده بودند، دچار سرطان تیروئید شده اند.
در عکس‌برداری توسط اشعه ایکس که به صورت روزمره برای تشخیص به کار می‌رود (مانند عکس‌برداری‌های دندان‌و عکس‌برداری قفسه سینه) از دوز خیلی پایین اشعه ایکس استفاده می‌شود. فایده آنها همیشه بیشتر از خطرشان است. با این حال در معرض اشعه قرار گرفتن مکرر، می‌تواند مضر باشد. بنابراین ایده خوبی برای افراد می‌باشد که با دندانپزشک و پزشک خود درباره نیاز برای عکس‌برداری به وسیله اشعه ایکس صحبت کرده و در مورد استفاده از محاظ برای محافظت از سایر قسمت‌های بدن خود، پرسش کنند.
تاریخچه خانوادگی سرطان مدولری تیروئید می‌تواند ناشی از تغییر یا اختلال در ژنی به نام RET باشد. RET تغییریافته از والدین به فرزندان منتقل می شود. تقریباً هر فرد دارای ژن تغییریافته RET ، مبتلا به سرطان مدولری تیروئید می‌شود. آزمایش خون می‌تواند ژن دچار اختلال RET را شناسایی کند. اگر در یک فرد مبتلا به سرطان مدولاری تیروئید ،ژن غیرطبیعی یافت شود پزشک برای سایر اعضای خانواده،انجام این آزمایش را توصیه می‌کند. در فردی که ژن RET تغییر یافته در او یافت شده است، پزشک آزمایشات مکرر و جراحی را برای برداشتن تیروئید قبل از پیشرفت سرطان ،توصیه می‌کند.
هنگامی که سرطان مدولری تیروئید در یک خانواده رخ داد این حالت سرطان‌مدولری فامیلیال تیروئید نامیده می‌شود. افراد با این بیماری تمایل ابتلا به سایر انواع سرطان‌ها را دارند. عده کمی از افراد با سابقه خانوادگی گواتر یا پولیپ‌های پیش‌سرطانی خاص در روده بزرگ ،در معرض خطر ایجاد سرطان پاپیلری تیروئید قرار دارند.
جنسیت در آمریکا زنان ۳-۲ برابر بیشتر از مردان به سرطان تیروئید مبتلا می‌شوند.
سن بیشتر بیماران مبتلا به سرطان تیروئید، بالای ۴۰ سال سن دارند. معمولاً افراد مبتلا به سرطان آناپلاستیک تیروئید، بیشتر از ۶۵ سال سن دارند.
نژاد در آمریکا افراد سفید پوست بیشتر از آمریکا‌یی‌های آفریقایی‌تبار، به سرطان تیروئید مبتلا می شوند.
عدم وجود ید کافی در رژیم غذایی تیروئید نیازمند ید برای ساختن هورمون تیروئید است. امروزه ید به نمک اضافه می‌شود تا افراد در برابر مشکلات تیروئید محافظت شوند.
به نظر می‌رسد سرطان تیروئید در مردم کشورهایی که ید قسمتی از رژیم غذایی نمی باشد، بیشتر دیده می‌شود. اغلب افرادی که عوامل خطر شناخته شده دارند مبتلا به سرطان تیروئید نمی‌شوند. از طرفی، تعداد زیادی که این بیماری را می‌گیرند فاکتورهای خطر شناخته شده را ندارند.

روش‌های درمانی

افراد مبتلا به سرطان تیروئید، انتخاب‌های درمانی متعددی دارند. بسته به نوع و مرحله سرطان تیروئید، درمان جراحی، ید رادیو اکتیو، درمان هورمونی، رادیوتراپی‌های خارجی یا شیمی‌درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. بعضی از بیماران درمان ترکیبی دریافت می‌دارند.
پزشک بهترین شخصی است که درمان های انتخابی را توصیف کرده و در مورد نتایج مورد انتظار بحث می‌کند. بیمار ممکن است بخواهد با پزشک درباره شرکت در کارآزمایی بالینی که یک مطالعه تحقیقی برای روش درمانی تازه است ،صحبت کند.
۵ جراحی : شایع ترین درمان برای سرطان تیروئید است. جراح ممکن است همه یا بخشی از تیروئید را بردارد. نوع جراحی به نوع مرحله سرطان تیروئید، اندازه ندول و سن بیمار بستگی داشته و متفاوت است.
-‌تیروئیدکتومی کامل :
جراحی‌برای برداشتن همه تیروئید، تیروئیدکتومی نامیده می‌شود. جراح تیروئید را از طریق برشی در گردن برمی‌دارد. هم چنین گاهی اوقات عقده‌های لنفاوی مجاور هم برداشته می‌شوند.
اگر آسیب‌شناس در عقده‌های لنفاوی علایم دال بر وجود سرطان پیدا کند به این معنی است که بیماری به سایر قسمت ‌های بدن نیز انتشار یافته است.
گاهی اوقات، جراح سایر بافت های گردنی درگیر توسط سرطان را برمی‌دارد. برخی بیماران که تیروئیدکتومی کامل شده‌اند همچنین ید رادیواکتیو یا رادیوتراپی خارجی دریافت می‌دارند.
-‌لوبکتومی :
برخی بیماران مبتلا به سرطان تیروئید فولیکولر یا پاپیلری ممکن است با لوبکتومی درمان شوند. در لوبکتومی ،لوب حاوی ندول سرطانی برداشته می‌شود.
هم چنین جراح ،ممکن است بخش باقیمانده تیروئید یا عقده‌های لنفاوی مجاور را نیز بردارد. برخی بیماران که لوبکتومی داشته‌اند ممکن است درمان توسط ید رادیواکتیو یا جراحی اضافی برای برداشتن باقیمانده بافت تیروئید را ،لازم داشته باشند. اکثر بیمارانی که قسمتی یا همه تیروئید آنها برداشته شده است، قرص‌های هورمون برای جایگزینی هورمون طبیعی ،دریافت می‌کنند.
بعد از شروع جراحی، پزشک ممکن است نیاز به جراحی دوباره گردن را برای سرطان تیروئید منتشر، توصیه نماید. بیمارانی که این جراحی را دارند هم چنین ممکن است درمان ید-۱۳۱ (درمان رادیوتراپی خارجی برای درمان سرطان تیروئید که پخش شده است ) را دریافت نمایند.
درمان ید رادیواکتیو (هم چنین درمان رادیویدین نیز نامیده میشود) :
استفاده از ید رادیواکتیو (ید- ۱۳۱) برای از بین بردن سلول‌های سرطانی تیروئید در هر جایی از بدن، می‌باشد. درمان معمولاً با دوز کم و به صورت خوراکی داده می‌شود (کپسول یا مایع) تا مشکلی برای افرادی که حساسیت به ید دارند، ایجاد نشود. روده ید ۱۳۱ را جذب کرده و ید وارد گردش خون شده و در سلول‌های تیروئید تجمع می‌یابد. سلول‌های سرطانی تیروئید باقی‌مانده در گردن و آن هایی که به سایر قسمت‌های بدن انتشار یافته‌اند ،بعد از جذب ید-۱۳۱ نابود می‌شوند.
اگر دوز ید-۱۳۱ به اندازه کافی پایین باشد، بیمار می‌تواند ید-۱۳۱ را سرپایی دریافت کند. اگر دوز دریافتی بالا باشد پزشک ممکن است برای محافظت سایرین از مواجهه با اشعه، بیمار را در بیمارستان در طی دوره درمان، ایزوله کند.(بیمار ممنوع ‌الملاقات باشد).
بیشتر تشعشع‌ها در چند روز اول دفع می‌شوند و طی ۳ هفته تنها اثری از ید رادیواکتیو در بدن باقی می‌ماند. بیماران مبتلا به سرطان مدولری تیروئید یا سرطان آناپلاستیک تیروئید، ید-۱۳۱ برای درمان دریافت نمی‌کنند. این نوع از سرطان تیروئید ندرتاً به درمان با ید- ۱۳۱ پاسخ می‌دهند.
پرتودرمانی (رادیوتراپی) روشی است که در آن از پرتوهای رادیویی پرانرژی که بر بافت‌های سرطانی تابیده می‌شود، استفاده می‌شود. این پرتو سلول‌های سرطانی را می‌کشد یا آنها را از تکثیر باز می‌دارد. در برخی از سرطان‌های تیروئید به خصوص آنهایی به درمان با ید رادیواکتیو پاسخ نمی‌دهند،‌از پرتودرمانی استفاده می‌شود.
شیمی‌درمانی؛ روشی است که در آن از دروهای ضدسرطانی که سلول‌های سرطانی را می‌کشد یا جلوی تکثیر آنها را می گیرد. شیمی درمانی به ندرت در درمان سرطان تیروئید استفاده می‌شود، ولی اگر سرطان گسترش یافته باشد یا عود کند از آن استفاده می‌شود.

پیگیری پس از درمان سرطان تیروئید

حتی پس از درمان ریشه‌کن کننده‌ی سرطان تیروئید (مثلاً با جراحی و رادیوتراپی) نیاز است که بیماران دارو (هورمون‌های تیروئیدی) مصرف کنند و تا مدتی به طور منظم و دوره‌ای تحت نظر پزشک باشند تا از نظر متاستاز احتمالی در آینده، بررسی شوند. این بررسی معمولاً به وسیله‌ی آزمایش خون و یا اسکن رادیوایزوتوپ  انجام می‌شود.

گردآورنده : دیبا شاهانی

منبع:  iranradiotherapy.ir

]]>
https://kamkarii.ir/%d8%b3%d8%b1%d8%b7%d8%a7%d9%86-%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%afthyroid-cancer/feed/ 0
۷ خاصیت طلایی آنزیم بروملین https://kamkarii.ir/%db%b7-%d8%ae%d8%a7%d8%b5%db%8c%d8%aa-%d8%b7%d9%84%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a2%d9%86%d8%b2%db%8c%d9%85-%d8%a8%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%84%db%8c%d9%86/ https://kamkarii.ir/%db%b7-%d8%ae%d8%a7%d8%b5%db%8c%d8%aa-%d8%b7%d9%84%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a2%d9%86%d8%b2%db%8c%d9%85-%d8%a8%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%84%db%8c%d9%86/#respond Wed, 10 Oct 2018 08:19:43 +0000 http://kamkarii.ir/?p=563

۷ خاصیت طلایی آنزیم بروملین

اکثر افراد در مورد خواص میوه آناناس اطلاعات چندانی ندارند، به‌واسطه وجود آنزیم‌های متعددی در آناناس، بخصوص یک آنزیم هضم‌کننده مواد پروتئینی به نام “بروملین” (Bromelain)، می‌توان به معنی واقعی کلمه این میوه را یک دارو دانست.

بروملین چیست؟

آناناس، میوه‌ای است که بومی آمریکای جنوبی محسوب می‌شود و مردم کشور هاوایی بر اساس طب سنتی خود آن را به‌عنوان یک دارو می‌شناسند. آناناس سرشار از آنزیمی است که به آن “بروملین” گفته می‌شود. معمولاً “بروملین” به‌صورت عصاره یا مکمل به فروش می‌رسد. این آنزیم بیش‌تر در ساقه و یا مغز آناناس وجود دارد تا خود گوشت میوه آناناس.

آناناس به‌عنوان یک داروی طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد، از سوءهاضمه گرفته تا آلرژی‌ها….

 آناناس فقط سرشار از بروملین نیست، بلکه میزان زیادی ویتامین C، ویتامین ب ۱، پتاسیم، منگنز و فیتونوتریشنت دارد. درحالی‌که آناناس خواص فراوانی دارد، اما می‌توان قدرت شگفت‌انگیز آن را به آنزیم بروملین نسبت داد.

بروملین چه خاصیتی دارد؟

 در دنیای پزشکی، این ترکیب جذاب به‌طور سنتی به‌عنوان یک عامل ضدالتهابی و ضد تورمی قوی، مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین تحقیقات نشان داده است که بروملین می‌تواند از لخته شدن خون، ادم و تورم  نیز جلوگیری کند.

درگذشته، از این آنزیم به‌عنوان ماده نرم‌کننده گوشت استفاده می‌شده است. بروملین به شل شدن و کاهش تنش عضلات ملتهب و بافت‌های همبند کمک می‌کند.

علاوه بر این، مطالعات اخیر نشان داده است که بروملین می‌تواند متاستاز (گسترش سرطان) ریه را در مسیر خود متوقف ‌کند، که این امر نشان می‌دهد بروملین برای درمان انواع مختلف بیماری‌ها و به‌طور بالقوه سرطان می‌تواند مؤثر باشد.

اگر در متون علمی جستجو کنید، بیش ۱۶۰۰ تحقیق و مقاله در خصوص خواص داروئی بروملین خواهید یافت که از آن برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده‌شده است، ازجمله:

 • آسیب‌دیدگی بافت‌های همبند ازجمله پارگی رباط صلیبی زانو.
 • کشیدگی و رگ به رگ شدن مچ پا.
 • التهاب تاندون‌ها.
 • آلرژی.
 • آرتروز، درد مفاصل و پوکی استخوان.
 • مشکلات گوارشی مانند سوزش سر دل و یا اسهال.
 • اختلالات قلبی- عروقی
 • آسم.
 • بیماری‌های خود ایمنی.
 • سرطان.
 • بیماری‌های التهابی روده.
 • عفونت‌های سینوسی مانند برونشیت و سینوزیت.
 • زخم‌های جراحی و بهبودی زخم‌های پوستی یا سوختگی
 • جذب ضعیف داروها، به‌ویژه آنتی‌بیوتیک‌ها و علائم ناشی از مصرف داروها.

۱٫ می‌تواند به پیشگیری از سرطان کمک کند.

در مطالعات انجام‌شده، بروملین اثرات ضد سرطانی طبیعی دارد، ازجمله ارتقاء مرگ سلول‌های سرطانی و جلوگیری از رشد تومورها. در مطالعات حیوانی نشان داده شده است که این آنزیم می‌تواند از طریق کاهش تجمع پلاکت‌ها از گسترش سرطان یا متاستاز جلوگیری به عمل آورد. مطالعات اثر حفاظتی بروملین در سرطان سینه و ریه را تأیید کرده است. اخیراً در یک مطالعه بالینی که در مجله داروهای ضد سرطانی منتشرشده، نشان داده شده است که آنزیم بروملین می‌تواند بر بدخیمی مزوتلیوم (نوعی سرطان که در اثر ماده آزبست ایجاد می‌شود) مؤثر باشد. بر اساس این تحقیق مشخص شد که مصرف بروملین می‌تواند مرگ سلول‌های سرطانی را افزایش دهد. بنابراین ممکن است در آینده از بروملین به‌عنوان یک عامل درمان‌کننده سرطان در صنایع دارویی استفاده شود.

۲٫ درمان اختلالات گوارشی.

بروملین به‌طور خاص به هضم پروتئین‌ها کمک می‌کند. بر اساس مطالعات این آنزیم می‌تواند جذب مواد مغذی و حتی داروها را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده که بروملین التهاب روده بزرگ را کاهش می‌دهد. همچنین می‌تواند مانع از تولید پیش سازهای التهابی مخرب دیواره روده‌ها گردد. ازآنجاکه این آنزیم درترمیم بافت دستگاه گوارش بسیار مؤثر است، بروملین می‌تواند برای افرادی که شرایط زیر را دارند، مفید باشد:

بیماری‌های التهابی روده

کولیت زخمی

دیسپپسی یا زخم‌های گوارشی به علت عفونت هلیکوباکتر پیلوری

سرطان کولون

یبوست

بیماری کرون

سوزش سر دل یا ریفلاکس

اسهال

۳٫ بهبودی سریع‌تر پس از جراحی‌ها و التیام بهتر زخم‌ها.

خواص ضدالتهابی آنزیم بروملین آن را به یک جایگزین مناسب برای مسکن‌ها مانند آسپرین تبدیل کرده است. در مطالعه‌ای که در ان بیماران جراحی دندان نهفته عقل انجام داده بودند، نشان داده شد، مصرف بروملین عوارضی همچون درد و تورم را کاهش می‌دهد. همچنین سرعت التیام زخم‌ها را نیز افزایش می‌دهد. متأسفانه آنتی‌بیوتیک و مسکن‌ها همیشه نمی‌توانند عوارض پس از عمل را به‌خوبی کنترل کنند. در ۸۰ نفری که در این مطالعه شرکت کرده بودند، افرادی که بروملین مصرف کردند، عوارض بسیار کمتری را تجربه نمودند.

۴٫ مبارزه با آلرژی و آسم

مجله “طب مکمل و جایگزین”، در تحقیقی چگونگی اثر آنزیم بروملین بر موش‌های مبتلابه آسم را بررسی نموده است. نشان داده شد بروملین حساسیت آلرژیک را کاهش می‌دهد. همچنین پاسخ‌های التهابی در مجاری تنفسی را نیز متوقف می‌کند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که این آنزیم، کل سیستم ایمنی را تنظیم می‌کند. در حقیقت بروملین ریشه اصلی بیماری یعنی فعالیت بیش‌ازحد سیستم ایمنی را هدف قرار می‌دهد. به همین دلیل این آنزیم می‌تواند به کاهش بسیاری از علائم مبتلایان به حساسیت کمک نماید، ازجمله: گرفتگی و آبریزش بینی، خارش چشم‌ها، تورم غدد لنفاوی، احتقان و مشکلات تنفسی.

۵٫ کمک به پیشگیری یا درمان عفونت‌های سینوسی (رینوزینوسیت)

برای بررسی مفید بودن آنزیم بروملین، محققان دانشگاه کلن آلمان ۱۲ بیمار مبتلا سینوزیت مزمن (التهاب سینوس‌ها) را تحت بررسی قرار دادند. آن‌ها بیماران را به مدت سه ماه تحت دریافت روزانه بروملین (قرص ۶۰۰ میلی‌گرم) قرار دادند. محققین نتایج زیر را مشاهده نمودند:

کاهش علائم کلی بیمار، بهبود نتیجه معاینات راینوسکپی و بهبود کیفیت کلی زندگی؛ در کنار ان عوارض جانبی نامطلوب نیز گزارش نگردید.

ازآنجاکه عمل جراحی در درمان سینوزیت همیشه موفقیت‌آمیز نیست، این پژوهش برای افرادی که از مشکلات سینوسی مزمن رنج می‌برند، بسیار امیدوارکننده است. 

۶٫ کاهش درد مفاصل

به علت خاصیت ضدالتهابی و تسکینی قوی بروملین، این آنزیم برای کاهش دردهای حاد یا مزمن مفصلی بسیار مفید است. بر اساس تحقیقی که در مجله Alternative Therapies به چاپ رسیده است، ۴۲ بیمار مبتلابه پوکی استخوان (استئوآرتریت) که دچار تحلیل ستون فقرات شده بودند و یا از درد مفاصل رنج می‌بردند، تحت ارزیابی قرار گرفتند.

دو کپسول ۶۵۰ میلی‌گرمی بروملین، دو تا سه بار (بسته به حاد یا مزمن بودن درد ان ها) در روز با معده خالی به آن‌ها داده شد. محققان دریافتند که درد در افراد مبتلابه درد حاد تا ۶۰ درصد و در افراد مبتلابه دردهای مزمن تا ۵۰ درصد کاهش یافته است. محققان نتیجه گرفتند که بروملین از خود خواص ضدالتهابی و تسکینی قوی‌ای نشان می‌دهد و می‌تواند به‌عنوان یک درمان مکمل در پوکی استخوان به‌صورت ایمن در نظر گرفته شود.

۷٫ ممکن است در کاهش وزن مؤثر باشد.

تحقیقات در این زمینه هنوز ادامه دارد، اما به دلیل اثرات ضدالتهابی، کاهش درد و بهبود توانایی‌های جسمی و دستگاه گوارش، برخی محققین بر این باورند که آنزیم بروملین می‌تواند در کاهش چربی بدن مؤثر باشد. برخی تحقیقات نشان داده است که آنزیم بروملین می‌تواند از تجمع‌تری گلیسیرید در بدن جلوگیری به عمل آورد.

منابع حاوی بروملین

سه راه برای اضافه کردن بروملین به رژیم غذایی شما وجود دارد:

۱٫ مغز آناناس

اولین راه، خوردن مغز غنی از فیبر و رسیده آناناس است. بروملین در میوه‌های دیگر به‌اندازه موردنیاز بدن یافت نمی‌شود. البته توصیه می‌شود برای جذب بیشتر همراه با میوه پاپایا مصرف گردد. خوردن آناناس (تازه یا فریز شده) بهترین راه برای مصرف طبیعی بروملین است. این آنزیم در تمام قسمت‌های گیاه آناناس وجود دارد، اما غلظت ان در مغز میوه آناناس بیشتر است. برگ‌های میوه آناناس نیز بروملین دارند ولی نه به‌اندازه مغز میوه آن.

۲٫ آب آناناس

مصرف آب آناناس یا اضافه کردن ان به اسموتی‌ها به همراه سایر سبزیجات مانند خیار می‌تواند بسیار مفید باشد. برای افرادی که از بیماری‌های التهابی رنج می‌برند، مصرف آب آناناس می‌تواند بسیار مفید باشد. برای بیماران مبتلابه اختلال هضم ۱۰۰ گرم روزانه و برای بیماران مبتلا به کولیت اولسراتیو، سندرم روده تحریک‌پذیر و یبوست، روزانه مصرف ۲۰۰ گرم آناناس را توصیه می‌کنم.

۳٫ مکمل بروملین

مکمل بروملین از پودر زردرنگ خشک شده آناناس تهیه می‌شود که معمولاً توسط سانتریفیوژهای خاصی تصفیه و خالص می‌گردد. اگر قصد دارید بروملین را به‌منظور درمان مشکلات گوارشی مصرف کنید، بهتر است همراه با غذا مصرف شود، برای سایر موارد، بهتر است با معده خالی مصرف کنید.

نویسنده: دکتر جاش آکس (Dr. Josh Axe)

ترجمه: مهدی مسعودناصری

]]>
https://kamkarii.ir/%db%b7-%d8%ae%d8%a7%d8%b5%db%8c%d8%aa-%d8%b7%d9%84%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a2%d9%86%d8%b2%db%8c%d9%85-%d8%a8%d8%b1%d9%88%d9%85%d9%84%db%8c%d9%86/feed/ 0
۷ دیدگاه‌های عامیانه در خصوص هاشیموتو https://kamkarii.ir/553-2/ https://kamkarii.ir/553-2/#comments Sat, 22 Sep 2018 18:02:18 +0000 http://kamkarii.ir/?p=553

۷ دیدگاه‌های عامیانه در خصوص هاشیموتو

نویسنده: دکتر ایزابلا ونتز دکترای داروسازی، محقق برجسته کم‌کاری تیروئید و هاشیموتو

می‌خواهم برخی از شایع‌ترین دیدگاه‌ها و سؤالاتی که در مورد رژیم غذایی، تیروئید و هاشیموتو می‌شنوم را با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم این مقاله به شما کمک کند تا رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید!

همانند سایر دیدگاه‌های عامیانه، بسیاری از آن‌ها بر اساس واقعیت شکل‌گرفته‌اند، اما واقعیت‌هایی که تحریف‌شده و به‌درستی درک نشده‌اند.

دیدگاه اول: در هاشیموتو  باید از مصرف مواد گواتروژن  خودداری کرد، بنابراین من نمی‌توانم کلم بروکلی بخورم.

حقیقت: به سبزیجات بی‌چاره!!! خوشمزه و سالم خانواده کلم مانند کلم، کلم بروکسل، کلم بروکلی، کلم‌برگ و گل‌کلم به دلیل یک دیدگاه و الگویی قدیمی در خصوص تیروئید، برچسب بدی زده شده است.

گواتروژن کلمه‌ای است که در دهه ۱۹۵۰ برای توصیف ماده‌ای که باعث تشکیل گواتر می‌شود، گسترش یافت. به بزرگ شدن غده تیروئید گواتر گفته می‌شود.

گواتروژن کلمه‌ای بسیار فریبنده است و می‌تواند برای مواد مختلفی استفاده شود، در رابطه با سبزیجات خانواده کلم، به این دلیل به آن‌ها گواتروژن گفته می‌شود که آن‌ها باعث کاهش جذب ید می‌شوند.

این مسئله در دهه ۱۹۵۰ نگران‌کننده بود، چراکه دلیل اصلی کم‌کاری تیروئید، کمبود ید بود و هرگونه تغییری در سطح ید بیمار مشکل‌ساز بود.

ازآنجایی‌که برای کاهش کمبود ید در بیشتر کشورهای صنعتی، به نمک خوراکی ید اضافه شده است، امروزه علت اصلی کم‌کاری تیروئید خود ایمنی یا هاشیموتو است. در امریکا ۹۰ تا ۹۷ درصد علت کم‌کاری تیروئید ناشی از هاشیموتو است.

کمبود ید در بیماران مبتلا به هاشیموتو شایع نیست، بنابراین مصرف خانواده کلم در حد متعادل برای افراد مبتلا به هاشیموتو مشکلی ایجاد نمی‌کند (مگر اینکه شخصی نسبت به آن‌ها حساس باشد) و چندان تأثیر زیادی بر عملکرد تیروئید نخواهد داشت. در مواردی که فرد به علت کمبود ید دچار کم‌کاری تیروئید شده است، می‌تواند با پختن خاصیت ضد تیروئیدی کلم را کاهش دهد. پختن و تخمیر باعث کاهش مواد ضد تیروئیدی آن‌ها می‌شود.

فقط یک ماده گواتروژن هست که همیشه توصیه می‌کنم افراد مبتلا به هاشیموتو از مصرف آن خودداری کنند؛ و آن‌هم “سویا” است.

در این خصوص تحقیقات زیادی صورت پذیرفته است که می‌توانید به آن‌ها مراجعه کنید.

دیدگاه دوم: چون آزمایش خون من نسبت به سلیاک منفی بوده است، حذف گلوتن برای من سودی ندارد.

حقیقت: گلوتن پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار وجود دارد. گلوتن بخش عمده‌ای از رژیم غذایی آمریکا، اروپا و استرالیا را شکل می‌دهد و در موادی همچون: نان، کیک و شیرینی و همچنین اغلب غذاهای فرآوری شده یافت می‌شود. در مقایسه با دیگران، احتمال بیماری سلیاک (حساسیت به گلوتن) در افراد مبتلا به هاشیموتو بیشتر است. در بسیاری از افرادی که هم‌زمان به سلیاک و هاشیموتو مبتلا بوده‌اند، حذف گلوتن از رژیم غذایی مؤثر بوده است (میزان انتی بادی‌ها کاهش یافته و فعالیت طبیعی تیروئید برگشته است).

اما این موضوع فقط به بیماران مبتلا به سلیاک محدود نمی‌شود. تجربه شخصی و طبابت من نیز نشان می‌دهد که در افراد غیر سلیاکی نیز، گلوتن بزرگ‌ترین عامل محرک هاشیموتو است….

آزمایش می‌تواند بسیار مفید باشد، به‌ویژه اگر نوع آزمایش درست انتخاب شود، اما متأسفانه تکنولوژی‌های آزمایشگاهی کاملاً بی‌نقص نیستند. معمولاً در خصوص واکنش بدن نسبت به مواد غذایی رایج مانند گلوتن، لبنیات و سویا، گاها نتیجه آزمایش به‌صورت کاذب منفی می‌شود.

بهترین تست برای اطلاع از حساسیت به گلوتن، حذف گلوتن به مدت ۲ الی ۳ هفته و سپس مصرف مجدد ان است، از این طریق می‌توانید واکنش بدن و علائم خود را نسبت به گلوتن ارزیابی کنید.

در نظرسنجی‌ای که در بیمارانم انجام دادم، ۹۰٪ از آن‌ها با حذف گلوتن، بهتر شده‌اند. فقط در ۱۰٪ آن‌ها آزمایش سلیاک مثبت بوده است.

حذف گلوتن می‌تواند بسیاری از علائم مربوط به هاشیموتو مانند: خستگی مزمن، ریزش مو، نفخ، یبوست، اسهال، درد، برگشت اسید معده، افزایش وزن و سایر علائم را متوقف کند یا کاهش دهد.

همچنین شدت حمله خودایمنی به تیروئید  را نیز کاهش خواهد داد.

حذف گلوتن اولین موردی است که در ارتباط با اختلالات تیروئید مثل هاشیموتو، کم‌کاری عملکردی و پرکاری گریوز توصیه می‌کنم.

علائم ۸۸ درصد افراد به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاهش خواهد یافت.

اگر دچار اختلالات تیروئیدی هستید، پیشنهاد می‌کنم حداقل به مدت دو هفته حذف گلوتن را امتحان کنید. (به یاد داشته باشید تغییر علائم شما بهترین آزمایش ممکن است). اگر تغییری در خود حس نکردید، به‌راحتی می‌توانید به رژیم غذایی قبلی خود بازگردید.

شروع یک رژیم غذایی فاقد گلوتن می‌تواند افراد را به چالش بکشد و بسیاری از افراد در میانه راه بازمی‌گردند، اما با یک برنامه‌ریزی درست، به‌خوبی می‌توانید این چالش را به پایان برسانید.

دیدگاه سوم: بادام، غذای سالمی است، پس هرروز می‌توانم آن را مصرف کنم.

واقعیت: برای داشتن یک رژیم غذایی سالم برخی افراد سعی می‌کنند بجای غلات از بادام استفاده کنند. هم بسیار خوشمزه است و هم خواص زیادی دارد، حتی در رژیم پالئو(نوعی رژیم غذایی) از آن نان تهیه می‌شود و به‌عنوان میان وعده مصرف می‌شود.

متأسفانه بسیاری از افراد ممکن است نسبت به آن حساس باشند، درواقع در افراد مبتلا به هاشیموتو، پس از گلوتن، لبنیات و سویا، بادام ممکن است باعث واکنش سیستم ایمنی شود. در میان بیمارانم افراد زیادی را مشاهده کرده‌ام که به علت عدم درمان و بازسازی دستگاه گوارششان، حساسیت‌های جدیدی را نسبت به غذاها پیداکرده‌اند.

اگر هرروز و دائماً بادام مصرف کنید، خطر بروز حساسیت به بادام افزایش خواهد یافت. اگر در حال حاضر نسبت به بادام حساسیت ندارید، هر ۳ الی ۴ روز یک‌بار آن را مصرف کنید.

دیدگاه چهارم: بهترین منبع سلنیوم بادام برزیلی است.

واقعیت: در تحقیقات علمی کمبود سلنیوم به‌عنوان یک عامل محرک برای بروز هاشیموتو مطرح‌شده است. سلنیوم یک ماده مغذی برای عملکرد مناسب تیروئید است. نشان داده‌شده سلنیوم می‌تواند حمله‌ی خود ایمن به غده‌ی تیروئید را کاهش دهد. اما زمانی این اثر را دارد که دوز نسبتاً مشخصی از آن مصرف شود. بنابراین سلنیوم مکملی است که میزان دوز مصرفی آن بسیار مهم است.

مطالعات نشان داده است که برای کاهش آنتی‌بادی‌های تیروئید، باید دوز خاصی از سلنیوم مصرف شود. در تحقیقات برای کاهش آنتی‌بادی تیروئید، مصرف کمتر از ۲۰۰ میکروگرم سلنیوم در روز، مفید نبوده است و دوز بالای ۹۰۰ میکروگرم در روز نیز مسمومیت‌زا گزارش‌شده است.

میزان سلنیوم بادام برزیلی بسته به ناحیه‌ای که دران کشت شده، بسیار متغیر است، به این معنی که میزان سلنیوم موجود در بادام برزیلی می‌تواند از ۵۵ میکروگرم تا ۵۵۰ میکروگرم متفاوت باشد. بنابراین اگر بخواهید سلنیوم خود را فقط از بادام برزیلی تأمین کنید، ممکن است دوز خیلی کم یا دوز خیلی زیادی از آن را دریافت کنید.

همچنین بسیاری از افراد مبتلا به هاشیموتو ممکن است نسبت به آجیل‌ها حساس باشند!

در مطالعات بالینی نشان داده‌شده است که مصرف مکمل سلنیوم به فرم “سلنومتیونین”، با دوز ۲۰۰ میکروگرم، در یک دوره سه ماه می‌تواند ۵۰ درصد آنتی‌بادی‌های تیروئید را کاهش دهد.

 بعضی از پزشکان ممکن است دوز ۴۰۰ میکروگرم در روز را توصیه کنند.

دیدگاه پنجم: لبنیات خام برای افراد مبتلا به هاشیموتو خوب است، لبنیات پاستوریزه است که مشکل ایجاد می‌کند.

واقعیت: طرفداران این دیدگاه معتقدند که روند پاستوریزاسیون باعث تغییر ساختار پروتئین‌های محصولات لبنی می‌شود، درنتیجه واکنش بدن نسبت به این پروتئین‌ها بیشتر می‌گردد.

اما اگر شما در حال حاضر نسبت به پروتئین کازئین و یا پنیر حساسیت داشته باشید، مصرف شیر معمولی، لبنیات خام، لبنیات ارگانیک، شیر بدون لاکتوز یا شیر بز نیز می‌تواند برای شما مشکل ایجاد کند.

 اگر از کودکی لبنیات خام مصرف کرده باشد، شاید نسبت به آن حساسیت نداشته باشید، اما به‌طورکلی، شیر گاو برای اکثر بزرگ‌سالان مبتلا به هاشیموتو مشکل‌ساز است. در کسانی که به شیر گاو حساسیت دارند، شیر بز نیز به میزان زیادی حساسیت ایجاد می‌کند. تنها شیر شتر است که برای افراد مبتلا به هاشیموتو ممکن است به‌خوبی قابل‌تحمل باشد، زیرا که ساختار پروتئین‌های آن با شیرهای دیگر متفاوت است.

علائمی همچون: احتقان بینی، یبوست، ریفلاکس اسید معده، درد مفاصل و آنتی‌بادی‌های تیروئید می‌تواند با حذف لبنیات در بیماران بهبود یابد.

 لبنیات سیستم ایمنی بدن من را که بسیار تحریک می‌کرد، طبق گزارش ۶۰ درصد از بیمارانم، پس از حذف لبنیات از رژیم غذایی، حس بهتری داشتند.

دیدگاه ششم: رژیم کم کربوهیدرات برای افرادی که دچار اختلال تیروئید هستند، مناسب نیست.

واقعیت: بعضی افراد پس از شروع رژیم‌های غذایی حاوی پروتئین / چربی، مانند رژیم غذایی پالئو، احساس خستگی می‌کنند، اما این خستگی به دلیل نیاز آن‌ها به کربوهیدرات‌ها نیست. درواقع، برخی از افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمن و هاشیموتو با گرفتن رژیم غذایی کتوژنیک (رژیمی که دران بدن برای کسب انرژی به‌جای سوزاندن کربوهیدرات‌ها از چربی استفاده می‌کند) احساس بهتری دارند.

اگر پس از مصرف غذاهای حاوی چربی و پروتئین احساس خستگی می‌کنید، این امر می‌تواند به علت کمبود اسید معده شما باشد که در پی ان هضم پروتئین و چربی‌ها به‌خوبی صورت نمی‌پذیرد. اکثر افراد مبتلا به هاشیموتو دچار کمبود اسید معده هستند. این امر در هضم مواد پروتئینی اختلال ایجاد می‌کند.

هضم ناکافی پروتئین‌ها ممکن است باعث خستگی افراد شود زیرا فرایند هضم، انرژی زیادی از بدن می‌گیرد. در افرادی که میزان اسید معده کم است، میل به مصرف کربوهیدرات‌ها افزایش می‌یابد، چراکه کربوهیدرات‌ها برای هضم نیاز به اسید کمتری دارند.

افزایش مصرف پروتئین و کاهش کربوهیدرات‌ها می‌تواند موجب خستگی شود، چراکه به علت هضم ضعیف پروتئین‌ها دستگاه گوارش تحت‌فشار قرار می‌گیرد و نمی‌تواند به‌خوبی انرژی لازم را برای بدن تأمین کند.

 سعی کنید روز خود را با اسموتی های سبز (برای کمک به هضم، کاهش فشار دستگاه گوارش) شروع کنید، افزایش مصرف سبزیجات و مصرف آنزیم‌های هضم‌کننده پروتئین‌ها مثل بتائین و پپسین می‌تواند مشکلات شما را کاهش دهد.

 بسیاری از افراد متوجه شده‌اند که با مصرف این مکمل‌ها میزان خستگی آن‌ها کاهش یافته است.

 راه‌کارهای دیگری برای بهبود اسید معده و هضم مواد غذایی وجود دارد، ازجمله: مصرف مخلوط لیموترش و آب گرم و یا مصرف یک قاشق غذاخوری سرکه سیب همراه یک لیوان آب، هنگام مصرف غذاهای حاوی پروتئین.

دیدگاه هفتم: رژیم غذایی می‌تواند همه‌چیز را درمان کند: اگر من فقط غذاهای بهتری مصرف کنم، حتماً خوب خواهم شد.

واقعیت: درحالی‌که بعضی از افراد از طریق تغییر رژیم غذایی در درمان خود بسیار موفق بوده‌اند و حتی برخی توانسته‌اند با یک رژیم غذایی مناسب، هاشیموتو  را به‌صورت کامل درمان کنند، اما این موضوع برای تمام افراد صدق نخواهد کرد.

حرف من را اشتباه برداشت نکنید، خوردن یک رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی و فاقد مواد حساسیت‌زا، می‌تواند تغییرات شگرفی در افراد ایجاد کند، من نیز اولین توصیه به بیمارانم همین موضوع است، اما اگر شما سه ماه متوالی، به‌دقت رژیم غذایی را رعایت کردید و هر آنچه باعث تحریک سیستم ایمنی می‌شود را از برنامه غذایی خود حذف نمودید، اما نتیجه‌ای نگرفتید، به‌احتمال‌زیاد یک مهمان ناخواسته درون شما زندگی می‌کند که باعث التهاب روده‌های شما می‌شود.

 این عفونت روده‌ای است که مانع از درمان شما می‌شود.

عفونت دستگاه گوارش منجر به افزایش نفوذپذیری روده‌ها (روده چکه کن) می‌شود، یکی از مهم‌ترین عوامل محرک بروز هاشیموتو……

اکثر عفونت‌ها برای ریشه‌کن شدن، نیازمند درمان‌های هدفمند و ویژه هستند، مانند گیاهان دارویی خاص، آنتی‌بیوتیک‌ها، ضد قارچ‌ها و یا داروهای ضد پروتوزوآ (تک‌یاختگان).

اگر پای عفونت درمیان نباشد، احتمال دارد بدنتان نسبت به غذایی که مصرف می‌کنید، حساس باشد.

پس بهتر است به‌صورت تخصصی در اولین فرصت ممکن ازلحاظ وجود عفونت‌های روده‌ای موردبررسی دقیق قرار بگیرد تا لازم نباشد بی‌جهت برخی غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

تست‌هایی که توصیه می‌کنم عبارت‌اند از:

آزمایش تنفسی “”SIBO یا “رشد بیش‌ازحد باکتری‌های روده کوچک”.

آزمایش پروفایل کامل مدفوع جهت ارزیابی تخصصی وجود عفونت‌های باکتریایی و قارچی.

آزمایش ارزیابی تخصصی پاتوژن های دستگاه گوارش و باکتری اچ پیلوری.

نویسنده: دکتر ایزابلا ونتز دکترای داروسازی، محقق برجسته کم‌کاری تیروئید و هاشیموتو

ترجمه: مهدی مسعودناصری

]]>
https://kamkarii.ir/553-2/feed/ 3
چای زردچوبه برای کاهش التهاب https://kamkarii.ir/549-2/ https://kamkarii.ir/549-2/#respond Sat, 22 Sep 2018 17:33:18 +0000 http://kamkarii.ir/?p=549

چای زردچوبه

معجونی فوق‌العاده برای مبارزه با التهاب بخصوص برای مبتلایان به هاشیموتو

۱-     یک قاشق چای‌خوری زردچوبه

۲-     یک قاشق چای‌خوری زنجبیل

۳-     مقداری فلفل سیاه

۴-     مقداری دارچین

۵-     مقداری آب لیموترش

۶-     شیرین‌کننده (ترجیحاً شیره افرا یا استیویا)

دستور تهیه:

تمامی مواد را در یک فنجان ریخته و سپس ان را با آب جوش پرکنید و پس از مخلوط کردن میل نمایید.

نویسنده: دکتر ایزابلا وانتز دکترای داروسازی محقق کم‌کاری تیروئید و هاشیموتو

نکته: میزان مواد را بر اساس ظرفیت بدن خود تنظیم کنید، بنا بر مزاج خود هفته ای دو تا سه بار استفاده نمایید. درصورتی که طبع گرمی دارید، استفاده از مصلح و خنکی جات فراموش نشود.

]]>
https://kamkarii.ir/549-2/feed/ 0